socialinis kapitalas
sociãlinis kapitãlas, visuomennis kapitãlas, socialinės normos ir socialinės vertybės, vienijančios žmones ir lemiančios formalius ir neformalius socialinius santykius. Socialinio kapitalo žymiausi tyrėjai – P. Bourdieu, J. S. Colemanas, R. D. Putnamas.
J. S. Colemanas pabrėžė, kad socialinis kapitalas atspindi žmonių santykius ir yra ypač svarbus jaunimo auklėjimui ir lavinimui. Socialinį kapitalą galima laikyti tam tikrais ištekliais, kurie turi poveikio šeimos, bendruomenės santykiams, vaikų ir jaunimo sėkmingai raidai ir švietimui. Anot J. S. Colemano, socialinės normos ir visuomenės pasitikėjimas yra socialinio kapitalo dalis, o socialinio kapitalo trūkumas gali lemti jaunimo deviantinį elgesį.
P. Bourdieu socialinio kapitalo sampratą pateikė remdamasis teorinėmis įžvalgomis apie socialines klases. Pagal kapitalo santykį su klase jis išskyrė jo 3 tipus: ekonominį, kultūrinį ir socialinį. Šie tipai tampa socialiai veiksmingi dėl simbolinio kapitalo. P. Bourdieu, kitaip nei J. S. Colemanas ir R. D. Putnamas, socialinį kapitalą (ir apskritai visą kapitalą) apibrėžė individo lygmeniu, t. y. ignoruodamas bendruomenę ir kolektyvinius vienetus: socialinis kapitalas yra socialinių santykių ir socialinių ryšių tinklas, kurį turi ir kuriuo naudojasi individas.
R. D. Putnamas, analizuodamas socialinį kapitalą, akcentavo bendruomenes, bendruomeniškumą, savanorystę, pilietinio dalyvavimo kultūrą ir kita. Anot jo, socialinį kapitalą sudaro doriniai įsispareigojimai, normos, socialinės vertybės (ypač pasitikėjimas, patikimumas, abipusiškumas), socialiniai tinklai (daugiausia savanoriškos asociacijos). Pilietinės vertybės ypač veiksmingos esant abipusių socialinių santykių tinklui. Anot R. D. Putnamo, iš pasitikėjimo, dalyvavimo visuomeninėje ir savanoriškoje veikloje atsirandantis socialinis kapitalas skatina veiksmingą demokratinį valdymą ir užtikrina ekonominį augimą. Socialinis kapitalas t. p. gali būti būdingas korumpuotai valdžiai, mafijai, įvairioms nelegalioms ar tam tikrą socialinę grupę diskriminuojančioms organizacijoms. R. D. Putnamas ir J. S. Colemanas pastebėjo, kad dauguma visuomenės ir valstybės valdymo problemų kyla dėl socialinio kapitalo trūkumo.
L: J. S. Coleman Socialinės teorijos pagrindai Vilnius 2005; P. Bourdieu The Forms of Capital / Handbook of Theory and Research for Sociology of Education New York–Greenwood 1985; R. D. Putnam Bowling Alone: The Collapse and Revival of American Community New York–London–Toronto–Sydney–Singapore 2000.
3142