solidarioji atsakomybė
solidarióji atsakomýbė, civilinėje teisėje – teisinės atsakomybės rūšis esant prievolės dėl žalos padarymo skolininkų daugetui (daugiau kaip vienam už žalos padarymą atsakingam asmeniui), kai pareiga atlyginti padarytą žalą nedaloma. Solidarioji atsakomybė atsiranda pagal sutartį (sutartinė atsakomybė) ar įstatymą arba prievolės dalykui esant nedaliam. Solidarioji atsakomybė dėl prievolės atlyginti žalą, padarytą neteisėtais veiksmais, taikoma, kai asmenis sieja bendri veiksmai padarinių ar neteisėtų veiksmų atžvilgiu, asmenys, nors tiesiogiai ir nepadaro žalos, bet prisideda prie jos kurstymo, inicijavimo, asmenų nesieja bendri neteisėti veiksmai ir jie vienas apie kitą nežino, bet padaro žalos ir neįmanoma nustatyti, kiek vienas ar kitas prisidėjo prie žalos atsiradimo, arba žala atsirado tik dėl jų abiejų veiksmų.
Kreditorius (žalą patyręs asmuo) turi teisę reikalauti, kad žalą (ir ją visą, ir jos dalį) atlygintų ir visi ar keli skolininkai bendrai, ir bet kuris iš jų skyrium. Jei solidariosios atsakomybės prievolės visiškai neįvykdė vienas iš skolininkų, galima reikalauti, kad likusią prievolės dalį įvykdytų bet kuris kitas skolininkas arba jie visi bendrai. Bendraskoliai įpareigoti atlyginti žalą iki to laiko, kai bus įvykdyta visa prievolė. Dėl vieno iš bendraskolių nemokumo atsirandantys nuostoliai paskirstomi lygiomis dalimis kitiems bendraskoliams. Jei solidariosios atsakomybės prievolę įvykdo vienas iš skolininkų, kiti skolininkai atleidžiami nuo jos vykdymo kreditoriui. Solidariąją pareigą atlyginti žalą įvykdęs skolininkas turi teisę atgręžtinio reikalavimo tvarka reikalauti iš kitų bendraskolių lygiomis dalimis to, ką jis įvykdė, atskaičius jam pačiam tenkančią dalį. Tai, ko vienas iš bendraskolių dėl savo nemokumo nesumoka solidariąją pareigą įvykdžiusiam skolininkui, turi padengti lygiomis dalimis kiti bendraskoliai, išskyrus atvejus, kai jų skolos dalys nelygios. Jei žalos atlyginimo prievolė atsirado išimtinai dėl vieno iš bendraskolių kaltės, toks skolininkas atsako kitiems bendraskoliams už visą skolą.
Teismo priimtas sprendimas dėl vieno iš bendraskolių ir kreditoriaus ginčo turi įtakos ir kitiems bendraskoliams, jei šiems buvo pranešta apie bylos nagrinėjimą. Ieškinio pareiškimas vienam iš bendraskolių neatima iš kreditoriaus teisės pareikšti ieškinį kitiems bendraskoliams, bet skolininkas, kuriam pareikštas ieškinys, turi teisę įtraukti į bylą kitus bendraskolius bendraatsakoviais.
Lietuvoje solidariąją atsakomybę reglamentuoja Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001).
528