standártas (angl. standard – norma, pavyzdys), visuomenei skirtas dokumentas, kuriame nustatomos bendrosios ir daug kartų naudoti tinkamos normos, taisyklės, reikalavimai, kokybės rodikliai produkcijai, metodams, sąvokoms, simboliams ar kitiems objektams.

Standartų rengėjai

Standartus rengia tam tikroje veiklos srityje visuotinai pripažinta standartizacijos institucija, nustatanti bendras veiklos taisykles ir principus, produktų techninius reikalavimus, parametrus ir matmenis, tipus, konstrukcijas, asortimentą, žymėjimo, įpakavimo, transportavimo, saugojimo, eksploatacijos ir remonto taisykles, kitas normas šioje srityje veikiančioms įmonėms ir organizacijoms.

Standartų rūšys

Standartai gali būti pasauliniai (pavyzdžiui, ISO, IEC, Codex Stan), Europos Sąjungos ir kiti regioniniai (pavyzdžiui, Europos EN, Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalių GOST), nacionaliniai (pavyzdžiui, Vokietijos DIN, Prancūzijos NF, Didžiosios Britanijos BS, Rusijos GOST‑R, Lietuvos LST), šakiniai ar tarptautinių konsorciumų (pavyzdžiui, tarptautiniai buhalterinės apskaitos standartai, maisto, kitų plataus vartojimo produktų, pakuotės BRC Global Standards) ir įmonių (organizacijų) lygmens.

Standarto žymuo

Standarto žymenį sudaro 3 elementai: jį rengusios institucijos naudojama standarto raidinė santrumpa (pavyzdžiui, ISO, EN, NF), standarto registracijos numeris ir registracijos metai. Standartų žymenys nurodomi teisės aktuose, prekybos sutartyse, tiekėjų deklaracijose, techninėse specifikacijose ir reglamentuose, viešųjų pirkimų konkursų sąlygose, kai kurių prekių etiketėse, techniniuose pasuose ir kitur.

Standartų taikymas

Standartai dažniausiai taikomi savanoriškai, išskyrus atvejus, kai teisės aktai aiškiai nurodo laikytis standartų ar kai organizacija pati deklaruoja savo produkto ar paslaugos ir tam tikro standarto reikalavimų atitiktį.

Pirmieji standartai

Pirmieji rašytiniai standartai pasirodė Kinijoje apie 1000 prieš Kristų.

Standartai Lietuvoje

Lietuvoje sukurtų originalių nacionalinių standartų žymenį sudaro santrumpa LST, standarto registracijos numeris ir metai, pavyzdžiui, LST 2425:2005.

Perimti pasauliniai ISO standartai (juos perėmė ir kitos Europos Sąjungos šalys) turi LST EN ISO 9001:2008 formą.

Įmonių (organizacijų) standartų žymenį sudaro santrumpa ĮST, įmonės valstybinio registravimo 9 ženklų kodas, standarto registracijos numeris ir metai (pavyzdžiui, ĮST 246257282–38:2012).

2012 pradžioje apie 98 % visų Lietuvoje naudojamų standartų sudarė perimti pasauliniai ir Europos standartai. 2021 Lietuvos standartų fonde buvo daugiau kaip 28 000 standartų, iš jų perimti tarptautiniai standartai sudarė 3,85 % (1120 vienetų), perimti Europos standartai – 94,90 % (27 630 vienetų), originalieji Lietuvos standartai – 1,25 % (363 vienetai).

2023 08 31 duomenimis, Lietuvos standartų fonde buvo 28 741 standartas, iš jų 669 perimti tarptautiniai, 27 856 perimti Europos standartai, 198 nacionaliniai Lietuvos standartai ir 18 kitų standartų.

870

ISO; GOST; LST

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką