Rapoliónis Stanislovas, Rapailionis apie 1485–1500Dainava (Sveckevičių dvarvietė, dabar Šalčininkų rj.) 1545 05 13Karaliaučius, lietuvių raštijos darbuotojas. Teologijos daktaras (1544). Pirmųjų lietuviškų protestantiškų giesmių kūrėjas. Manoma, buvo pranciškonas Vilniuje. Paveiktas reformacijos metė vienuoliją ir mokė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų vaikus. Apie 1527 galėjo patekti pas reformatų globėją žemaičių didiką J. S. Bilevičių. Spėjama, jo pavestas Viduklėje rengė jaunimo būrelį studijoms aukštosiose mokyklose. Nuo 1528 studijavo Krokuvos universitete (nuo 1817 Jogailos universitetas); baigė bakalauro laipsniu. Spėjama, kad iki 1542 mokė jaunuomenę, dėstė A. Kulviečio mokykloje.

Stanislovo Rapolionio Gesme ape kenteghima Jhesaus Christaus amszinija Dieva Sunaus, išspausdinta M. Mažvydo parengtame giesmyne Giesmės chrikščioniškos (dalis 2 1570; Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)

Manoma, su A. Kulviečiu rengė pirmąjį lietuvišką katekizmą. Kunigaikščio Albrechto Brandenburgiečio remiamas 1542–42 studijavo evangelikų teologiją Wittenbergo universitete (M. Liuterio mokinys). Buvo didelis eruditas, gerai mokėjo lotynų, graikų, hebrajų kalbas. 1544 kunigaikščio pakviestas atvyko į Karaliaučių. Laikomas vienu Karaliaučiaus universiteto steigėjų, nuo 1544 šio universiteto teologijos profesorius, vadovavo evangelikų teologijos katedrai. Dėstė egzegezę ir veikiausiai hebrajų kalbą. Karaliaučiaus universitete globojo lietuvių studentus, klausytojus žavėjo nepaprasta iškalba. Kunigaikštis Albrechtas vertino S. Rapolionį, lankė lotynų kalba skaitytas jo paskaitas. Buvo vienas pirmųjų evangelikų teologų, teoriškai pagrindęs reformacijos esmę ir paaiškinęs jos svarbiausius teiginius (knyga Disputas dėl Bažnyčios ir jos požymių 1545). Gerai mokėdamas lietuvių, lenkų, lotynų ir vokiečių kalbas S. Rapolionis iš jų į lietuvių kalbą vertė giesmes. Viena jų (Gesme ape kenteghima Jhesaus Christaus amszinija Dieva Sunaus) išspausdinta M. Mažvydo giesmyno (1570) 2 dalyje.

Manoma, buvo pradėjęs į lietuvių kalbą versti Bibliją (neišliko). Susirašinėjo su Krokuvos spaustuvininkais, norėdamas Karaliaučiuje įkurti spaustuvę Biblijai leisti.

L: V. Biržiška Aleksandrynas Čikaga 1960; Stanislovas Rapolionis Vilnius 1986.

2703

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką