startuolis
startuõlis (angl. startup), didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinti maža įmonė ar mikroįmonė, veikianti ne ilgiau kaip penkerius metus.
Veikla
Pagrindinis startuolių skiriamasis požymis – originalios inovatyvios idėjos, dažniausiai informacinių technologijų, biotechnologijų, finansinių technologijų ar kitų aukštųjų technologijų srityje. Startuoliai aktyviai kuria naujas gerai apmokamas darbo vietas, skatina ekonomikos plėtrą. Siūlydami naujas, inovatyvias prekes ir paslaugas, startuoliai (t. p. ir jų įkūrėjai, savininkai ir investuotojai) labai rizikuoja, nes nežino, ar jos sulauks žmonių susidomėjimo ir taps populiarios. Dauguma startuolių (apie 90 %) bankrutuoja per pirmuosius trejus savo veiklos metus, bet tie, kurie sugeba išlikti, gali tapti didelėmis sparčiai besiplėtojančiomis bendrovėmis.
Startuolio sąvoka pirmą kartą pavartota 1976, išpopuliarėjo 20 a. pabaigoje–21 a. pradžioje kartu su naujų aukštųjų technologijų plėtra.
2024 pasaulyje veikė daugiau kaip 150 mln. startuolių (kasmet jų atsiranda apie 50 mln., bet didelė dalis gyvuoja tik gana trumpai), daugiausia Jungtinėse Amerikos Valstijose (daugiau kaip 50 % visų pasaulio startuolių; daugiausia didžiausiame startuolių kūrimo ir plėtros centre Silicio slėnyje, t. p. Niujorke), Indijoje, Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje, Australijoje, Indonezijoje.
Vienaragiai
2013 pirmą kartą pavartotas startuolių vienaragių terminas. Jais vadinamos privataus kapitalo bendrovės, kurios pasiekė didesnę kaip 1 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių rinkos vertę ir kurių akcijomis nėra prekiaujama vertybinių popierių biržose (vienaragiais vadinamos, nes tokių bendrovių nedaug: 2013 pasaulyje buvo tik 39). 2024 pasaulyje buvo 1453 vienaragiai, daugiausia jų veikė Jungtinėse Amerikos Valstijose (703), Kinijoje (340), Europos Sąjungoje (daugiau kaip 160), Indijoje (67), Izraelyje (26).
Parama startuoliams
Startuolių veiklai teikia paramą rizikos kapitalo investuotojai (bendrovės, fondai ir vadinamieji verslo angelai, t. y. turtingi fiziniai asmenys, kurie apsiima finansuoti su inovacijų kūrimu susijusią veiklą), valstybinės ir privačios verslumo skatinimo programos, aukštosios mokyklos, verslo inkubatoriai, technologijų parkai, mokslo slėniai (iš jų žinomiausias Silicio slėnis Jungtinių Amerikos Valstijų Kalifornijos valstijoje).
Startuoliai Lietuvoje
Dauguma startuolių Lietuvoje steigiami kaip uždarosios akcinės bendrovės, mažosios bendrijos ar individualiosios įmonės.
Lietuvoje 2018 pabaigoje, viešosios įstaigos Versli Lietuva duomenimis, buvo 520 startuolių, jie pritraukė 183 mln. eurų Lietuvos ir užsienio investicijų.
2019 Lietuvos naudotų drabužių mainų ir prekybos internetu bendrovė Vinted tapo pirmuoju startuoliu vienaragiu. 2019 Vilnius pripažintas geriausiai technologijų startuolius pritraukiančiu miestu pasaulyje. Tarp Vilniuje veikiančių technologijų startuolių daugiausia yra informacinių ir finansinių technologijų įmonių, t. p. yra biotechnologijų, žaidimų kūrimo startuolių. 2019 pabaigoje Vilniuje pradėjo veikti pirmasis pasaulyje Startuolių muziejus.
2022 patvirtinta Lietuvos startuolių ekosistemos plėtros koncepcija. Jos tikslas – didinti Lietuvos startuolių konkurencingumą, gerinti verslo aplinką, padėti spręsti startuoliams kylančius sunkumus. 2022 antruoju startuoliu vienaragiu tapo kibernetinio saugumo bendrovė Nord Security, 2023 trečiuoju – skelbimų portalų įmonė Baltic Classifieds Group. 2023 Inovacijų agentūra pasirašė sutartį su tarptautiniu startuolių akceleratoriumi Plug and Play (Jungtinės Amerikos Valstijos), planuojama, kad jis per 3 m. investuos ne mažiau kaip 5,9 mln. eurų į ne mažiau kaip 45 Lietuvos startuolius.
2024 pradžioje, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, Lietuvoje veikė apie 1000 startuolių, jų vertė – 13,7 mlrd. eurų. Daugiausia Lietuvos startuolių veikia verslui skirtos programinės įrangos kūrimo ir plėtros (apie 25 %), finansinių technologijų (14 %), sveikatingumo ir gyvybės mokslų (10 %), pramoninės gamybos (7 %), reklamos ir kompiuterinių žaidimų kūrimo sferose. Lietuvos startuolių sektoriuje dirba apie 18 100 darbuotojų (daugiausia Vinted – 1457, Nord Security – 1212).
Didžiausia Lietuvos startuolių asociacija – Unicorns Lithuania (įkurta 2021, iki 2022 Vienaragiai LT), vienijanti 124 narius.
2396
2271