Statutinis Teismas
Statùtinis Tesmas, 1935 įsteigtas teismas, turėjęs nagrinėti bylas dėl Lietuvos Respublikos ir autonominio Klaipėdos krašto institucijų bei pareigūnų priimtų aktų suderinamumo su Klaipėdos krašto statutu.
Statutinio Teismo steigimo prielaidos
1923 02 16 Ambasadorių konferencija priimtu nutarimu dėl Klaipėdos krašto Lietuvai perdavė suvereno teises į Kraštą. 1924 07 30 Lietuva ratifikavo Klaipėdos krašto konvenciją, kurios priedėlis Klaipėdos krašto statutas įtvirtino nuostatas dėl Lietuvos Respublikos Prezidento skiriamo Klaipėdos krašto gubernatoriaus, Krašto autonominių institucijų sudarymo, kompetencijos, santykio su Didžiosios Lietuvos institucijomis, vienodo lietuvių ir vokiečių kalbos statuso Krašte ir kita.
Konvencija įsigaliojo 1925 08 25, kai ją ratifikavo visos sutarties šalys (Didžioji Britanija, Prancūzija, Italija, Japonija, Lietuva). Nuo to laiko kilo įvairių ginčų, pvz., dėl lietuvių kalbos nevartojimo Krašto autonominėse institucijose, mokyklose, nesankcionuotų Krašto teismų ryšių su Vokietijos teismais, kompetencijos tarp Didžiosios Lietuvos ir Krašto teismų, nesutarta ne tik dėl to, kurie teismai nagrinėja valdininkų bylas dėl Krašte padarytų nusižengimų, bet ir kieno vardu – Lietuvos Respublikos ar Krašto – turi būti priimami Krašto teismų sprendimai, dėl teisininkų, teisėjų kvalifikacijos, dėl to, ar gali Krašte dirbti teisininkas, baigęs studijas Didžiojoje Lietuvoje, ir kita. Dėl šių ir kitų klausimų Krašto vokiečiai Tautų Sąjungos Tarybai buvo padavę nemažai skundų. Tai trukdė Lietuvos pastangoms lietuvinti kraštą. Šis tikslas, nors ir slepiamas, tačiau buvo akivaizdus: tai suprato ir kitų šalių ambasadoriai, bendravę su Užsienio reikalų ministerijos Politikos departamento direktoriumi S. Lozoraičiu, t. p. nepaprastuoju pasiuntiniu ir įgaliotuoju ministru P. Klimu Prancūzijoje.
1924 pradžioje suderinto Klaipėdos krašto konvencijos projekto pirmasis puslapis (Ženeva, 1924 03 06; Jungtinių Tautų archyvas Ženevoje)
1924 pradžioje suderinto Klaipėdos krašto konvencijos projekto pirmasis puslapis (Ženeva, 1924 03 06; Jungtinių Tautų archyvas Ženevoje)
Statutinio Teismo įstatymas
Kilus daug ginčų tarp Didžiosios Lietuvos ir Krašto autonominių institucijų ir tikintis, kad bus rastas jų sprendimų mechanizmas, apsispręsta Lietuvoje įsteigti Statutinį Teismą. 1930–35 intensyviai rengti Statutinio Teismo įstatymo projektai. 1935 03 13 paskelbtas Statutinio Teismo įstatymas, pagal kurį Statutinis Teismas turėjo nagrinėti bylas dėl Respublikos ir Krašto įstatymų, respublikinių administracinių, Krašto administracinių, Krašto gubernatoriaus, Seimelio neįstatyminių aktų suderinamumo su Krašto statutu. Statutinį Teismą turėjo sudaryti jo pirmininkas ir 4 teisėjai, kuriems buvo iškelti Lietuvos Respublikos pilietybės bei kvalifikacijos viešosios teisės srityje reikalavimai. Kiti reikalavimai buvo nustatyti 1933 Teismų santvarkos įstatyme.
1935 10 24 Respublikos Prezidentas pasirašė aktą, kuriuo į Statutinio Teismo teisėjus paskyrė 4 asmenis – Valstybės Tarybos vicepirmininką B. J. Masiulį, Valstybės Tarybos narį Z. P. Starkų, Vyriausiojo Tribunolo narį Martyną Bruzdeiliną, Vytauto Didžiojo universiteto docentą D. Krivicką.
Statutinio Teismo likimas
Statutinio Teismo įstatymas susilaukė didelės Vokietijos teisės mokslininkų, žurnalistų, politikų ir ambasadorių kritikos. Šią kritiką, nors ir netiesiogiai, palaikė ir kitos valstybės, besibaiminančios, kad per daug lietuviška politika gali sukelti didelių problemų, nes autonominės institucijos gali pareikalauti reaneksijos prie Vokietijos, kuri juos paremtų. Nepaisant to, kad buvo priimtas Statutinio Teismo įstatymas, paskirti jo teisėjai, Teismas niekada nepradėjo savo veiklos. Statutinis Teismas dar buvo minėtas 1936 pradėjus rengti 1938 Lietuvos Konstitucijos projektą. Planuota įtvirtinti nuostatą dėl Statutinio Teismo, bet ji nebuvo priimta.
J. Žilys Klaipėdos krašto statutinis teismas: atkūrimo prielaidos ir teisinis statusas / Jurisprudencija, 1999, Nr. 14 (6); J. Robinzonas Statutinis Teismas ir Klaipėdos Krašto Statutas / Teisė, 1935, Nr. 31; M. P. Romeris Lietuvos suverenumo Klaipėdos krašte garantijų sistema / Vakarai, 1936, Nr. 256; I. Deviatnikovaitė Statutinis Teismas: įstatymų projektai, aiškinamieji raštai, diplomatų pokalbiai (1930–1935) / Jurisprudencija, Nr. 25 (1), 2018; I. Deviatnikovaitė Administracinio teismo istorija Lietuvoje 1918–1940 m. Krokuva 2021; I. Deviatnikovaitė Statutinis Teismas Krokuva 2023.
3246