skalda

statýbinės mẽdžiagos, gamtinės ir dirbtinės medžiagos ir jų gaminiai, naudojami naujų statinių statybai ir statinių remontui. Pagal sudėtį statybinės medžiagos skirstomos į grupes. Gamtinių uolienų statybinės medžiagos yra natūralios (smėlis, žvyras, lauko akmenys), pjautinės (plokštės, blokai), smulkintos (skalda). Smėlis, žvyras, lauko akmenys, skalda naudojami keliams ir kitiems tiesiniams, betono užpildui, blokai – pamatams, sienoms, laiptams, hidrotechniniams statiniams, plokštės – apdailai. Medienos statybinės medžiagos gaunamos apdirbant ir perdirbant medieną. Iš jų daromos atitvarinės statybinės konstrukcijos (sienos, pertvaros, perdangos), stogų laikančiosios konstrukcijos (gegnės, ilginiai, grebėstai), kartais ir danga (gontai, skiedros), t. p. grindys, langai, durys, turėklai.

Keraminių statybinių medžiagų žaliava yra molis arba priemolis (keramika). Keraminiai gaminiai yra stiprūs ir gražūs, naudojami sienoms ir pertvaroms mūryti (paprastosios, tuščiavidurės, skylėtosios plytos, tuščiaviduriai blokai), pastatų vidaus ir išorės apdailai (apdailos plytos ir plytelės, kokliai), stogų dangai (čerpės), grindims (plytelės), lengvojo betono užpildui, termoizoliacijai (agloporitas, keramzitas), vandentiekiui ir kanalizacijai (santechniniai prietaisai, vamzdžiai). Neorganinės rišamosios medžiagos yra miltelių pavidalo (cementas, gipsas, kalkės), bet jos kietėja sumaišytos su vandeniu. Iš cemento, sumaišyto su vandeniu ir užpildais, gaunama viena svarbiausių statybinių medžiagų – cementinis betonas, iš kalkių – silikatbetonis. Termoizoliacijai, lengvoms surenkamoms konstrukcijoms naudojamas lengvasis betonas. Armatūra sustiprinti betoniniai elementai yra stipresni lenkiant ir tempiant (gelžbetonis).

portlandcementis

Iš betono ir gelžbetonio daromi monolitiniai arba surenkamieji gaminiai. Skiedinys naudojamas mūrijimui, apdailai, hidroizoliacijai ir kai kurioms konstrukcijoms (pertvaroms, grindims). Organinės rišamosios medžiagos (bitumai, degutas) ir su jomis pagaminti gaminiai (ruberoidas, tolis, pergaminas, įvairios mastikos) naudojami stogų dangai, asfaltbetonis – keliams. Organinės rišamosios medžiagos, t. p. ir polimerinės sandarinimo plėvelės yra dar ir hidroizoliacinės medžiagos, naudojamos apsaugai nuo drėgmės. Iš metalų statyboje daugiausia naudojamas valcuotasis plienas. Iš jo daroma gelžbetoninių konstrukcijų armatūra, pastatų karkasai, lakštinės konstrukcijos, didelių tarpatramių pastatų ir tiltų perdangos, elektros perdavimo linijų atramos, poliai, vamzdynai, stogų danga, santechnikos prietaisai ir santechnikos armatūra. Apdailai ir kaip konstrukcinė medžiaga naudojami aliuminio, vario ir kitų spalvotųjų metalų lydiniai.

mineralinė vata

Termoizoliacinės medžiagos yra lengvos, akytos, mažo šilumos laidumo, įvairios sudėties ir struktūros (mineralinė vata ir jos gaminiai, akytasis betonas, fibrolitas, putstiklis, perlitas, vermikulitas, medienos plaušų plokštės), jos naudojamos pastatų atitvarinėms konstrukcijoms, pramoniniams įrenginiams, vamzdynams nuo atšalimo ir įšilimo izoliuoti; taip sumažinamas atitvarinių konstrukcijų storis ir masė, sunaudojamų medžiagų kiekis, šilumos nuostoliai. Kai kurios termoizoliacinės medžiagos yra ir akustinės medžiagos. Iš stiklo (lakštinio, armuotojo, poliruotojo, raštuotojo, marblito) daugiausia daromos skaidrios atitvaros (langai, vitrinos, durys), apdaila (stiklinių plytelių), įrengiami vamzdynai (stiklinių vamzdžių). Polimerinės statybinės medžiagos yra stiprios, gražios, atsparios drėgmei ir agresyviai aplinkai. Jos naudojamos grindims (linoleumas, polivinilchlorido plytelės), apdailai, dažnai ir kaip konstrukcinės medžiagos (stiklo plastikai, sluoksniuotieji medienos plastikai, anglies pluošto plastikai), šilumos ir garso izoliacijai (putplasčiai, koriaplasčiai), iš jų daromi vamzdžiai, santechnikos prietaisai ir kiti gaminiai.

Lakai ir dažai yra organinės ir neorganinės apdailos medžiagos, dailinamos medžiagos, paviršiuje sudarančios dekoratyvųjį ir apsauginį sluoksnį.

statybinių medžiagų inžinerija Lietuvoje

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką