steròidiniai hormònai, fiziologiškai aktyvūs cholesterolio dariniai. Skiriami androgenai (pvz., testosteronas), estrogenai (pvz., estradiolis – reguliuoja organizmo lytines funkcijas), progesteronai (svarbūs menstruacijų ciklui ir nėštumui), gliukokortikoidai (reguliuoja angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaitą, pvz., kortizolis), mineralkortikoidai (audiniuose reguliuoja Na+, K+, Cl jonų pusiausvyrą, pvz., aldosteronas, korteksonas). Steroidiniai hormonai sintetinami iš cholesterolio, sintezė ir sekrecija priklauso nuo organizmo poreikio. Ląstelėse nekaupiami. Kraujuje steroidiniai hormonai jungiasi su specifiniais pernašos baltymais glikoproteinais. Steroidiniai hormonai yra lipofilinės medžiagos – pereina pro ląstelės membraną ir susijungia su ląstelių taikinių specifiniais receptoriais. Steroidiniai hormonai ir receptoriaus kompleksas pereina į ląstelės branduolį, prisijungia prie specifinių DNR segmentų ir aktyvina arba slopina tam tikrų genų veiklą.

vieno iš steroidinių hormonų – estradiolo – molekulės erdvinė sandara (juodi – anglies, balti – vandenilio, raudoni – deguonies atomai)

Steroidiniai hormonai naudojami medicinoje uždegimui slopinti (gliukokortikoidiniai preparatai), sutrikus mėnesinėms, klimakso negalavimams gydyti, esant kiaušidžių nepakankamumui (estrogeniniai preparatai), nuo nėštumo toksikozės, gresiančio persileidimo (progesteroniniai preparatai), kaip kontraceptikai, lytinei potencijai gydyti.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką