strateginė aviacija
stratèginė aviãcija, aviacija kariniams ojektams tolimajame priešo užnugaryje, žemynų ir vandenynų (jūrų) karo veiksmų teatruose naikinti, operacinei ir strateginei oro žvalgybai atlikti.
Strateginė aviacija naudoja raketnešius ir bombonešius, nešančius įvairios paskirties aviacines raketas ir bombas, t. p. su branduoliniu užtaisu. Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Rusija turi elitinę karinių oro pajėgų rūšį – strateginę (Rusija – tolimąją) aviaciją. JAV strateginė (bombonešių) aviacija – vienas branduolinio sulaikymo pagrindinių elementų, t. p. plačiai naudojama nebranduoliniuose karuose. Pagrindiniai uždaviniai: staigūs bombų ir raketų smūgiai objektams bet kuriame Žemės taške (t. p. ir kritiniams pagal laiką ir mobiliesiems priešo taikiniams), kaip ekspedicinių junginių dalies bei kita parama iš oro ir nuolatiniai kovos veiksmai. Ši aviacija turi 8 oro armiją, kurios ginkluotėje yra 159 strateginiai bombonešiai: 75 B‑52H Stratofortress, 20 B‑2A Spirit ir 64 B‑1B Lanser. JAV strateginės aviacijos veiksmams aprūpinti gali būti panaudojama iki 300 transporto ir degalų pilstymo lėktuvų. 8 oro armijai pavaldžios visos antžeminės strateginės branduolinių raketų pajėgos, ginkluotos antžeminėmis strateginėmis branduolinėmis raketomis Minuteman‑3 (500 raketų).
Jungtinių Amerikos Valstijų bombonešis B-2 Spirit Stealth Bomber (2018)
Rusijos tolimosios aviacijos lėktuvai kartu su povandeniniais raketnešiais ir tarpžemyninėmis balistinėmis raketomis sudaro branduolinę triadą ir yra atsakingi už valstybės saugumą ore. Ši aviacija turi 37 oro armiją. 2009 07 duomenimis, armija turėjo dvi sunkiųjų bombonešių divizijas su 72 strateginiais bombonešiais 32 TU‑95MS6 (Bear H6), 31 TU‑95MS16 (Bear H16) ir 13 TU‑160 (Blackjack), galinčiais nešti iki 856 didelio nuotolio sparnuotųjų raketų ir 4 sunkiųjų bombonešių divizijas su 124 bombonešiais TU‑22M3 (Backfire C); skliaustuose pateikti NATO kodiniai pavadinimai.
Rusijos bombonešis Tu-160 (2018)
JAV strateginė aviacija; JAV bombonešių aviacija; Rusijos tolimoji aviacija
645