Sudãnas, gamtinė sritis Afrikoje, į pietus nuo Sacharos. Plotas apie 5 mln. km2. Ištįsusi iš vakarų į rytus apie 5500 km (nuo Atlanto vandenyno Almadi kyšulio iki Etiopijos kalnyno ir Raudonosios jūros), tarp 8° ir 16° šiaurės platumos. Sudanas apima Senegalą, Gambiją, Gvinėją, Malį, Burkina Fasą, Dramblio Kaulo Krantą, Ganą, Togą, Beniną, Nigeriją, Nigerį, Kamerūną, Čadą, Centrinės Afrikos Respubliką, Sudaną, Pietų Sudaną.

Sudanas yra Afrikos platformoje. Vyrauja kristalinių uolienų plynaukštės (Joso plynaukštė, Darfuro, Kordofano plynaukštė), vidutinis aukštis 300–415 metrų. Sudano vakarinėje dalyje (nuo Atlanto vandenyno iki Čado ežero) vyrauja apie 300 m aukščio (vakariniame pakraštyje mažiau kaip 300 m) lygumos, didžiausios – Nigerio ir Čado, rytinėje dalyje (nuo Čado ežero iki Etiopijos kalnyno) yra Sudano aukščiausias taškas – 3071 m (užgesęs Maros ugnikalnis, Darfuro plynaukštėje). Klimatas subekvatorinis musoninis. Oro temperatūros aukštos visus metus (nuo 20–26 iki 30–35 °C). Žiemą pučia šiaurės rytų pasatai. Per metus iškrinta nuo 250 mm (šiaurinėje dalyje) iki 1500 mm (pietinėje dalyje) kritulių. Dažnos sausros, gaisrai. Upės maitinamos lietaus vandenų, užpelkėjusios, vasaros pabaigoje patvinsta. Didžiausios upės: Nilas, Nigeris, Senegalas, Gambija ir jų intakai. Didžiausias ežeras – Čado ežeras.

Sudanas (Niokolo Kobos nacionalinis parkas)

Vyrauja savanų geležaliuminžemiai, blizgažemiai, plytžemiai, verstžemiai, dykumų smėlžemiai, yra Nilo slėnio salpžemių ir durpžemių. Vyrauja savanos, šiaurinėje dalyje pereinančios į pusdykumių Sahelio regioną, pietinėje dalyje – į retmiškių ir drėgnųjų miškų zonas. Sausuoju periodu medžiai meta lapus. Gausu roplių ir vabzdžių. Veisiasi buivolai, antilopės, žirafos, liūtai, hipopotamai, zebrai, gepardai, hienos, šimpanzės, markatos. Dauguma didžiųjų žinduolių veisiasi tik saugomose teritorijose.

Ferlo rezervatas (įkurtas 1972), Niokolo Kobos nacionalinis parkas (įkurtas 1954, 1981 įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą; abu Senegale), Comoé nacionalinis parkas (įkurtas 1968, 1983 įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą; Dramblio Kaulo Krante) nacionaliniai parkai ir kitos saugomos teritorijos.

1765

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką