sulúošinimas, darbo teisėje – asmens sveikatos sutrikdymas, susijęs su jo darbu. Darbuotojui, kuris dėl suluošinimo tapo laikinai nedarbingas įvykus nelaimingam atsitikimui darbe, pakeliui į darbą ar iš darbo, mokamos socialinio draudimo išmokos. Asmeniui, dėl suluošinimo netekusiam darbingumo, darbo vieta ir pareigos saugomos, kol bus atgautas darbingumas arba nustatytas neįgalumas. Darbuotojas, dėl suluošinimo toje darbovietėje netekęs dalies darbingumo, turi pirmenybės teisę likti dirbti mažinant darbuotojų skaičių.

Jei darbuotojas nebuvo apdraustas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, prarastas pajamas dėl darbingumo netekimo ir išlaidas, susijusias su medicinine pagalba bei gydymu, su nukentėjusiojo socialine, medicinine ir profesine reabilitacija, t. p. neturtinę žalą atlygina darbdavys. Darbuotojo reikalavimas atlyginti žalą dėl suluošinimo darbe tenkinamas pirmąja eile. Suluošintajam mirus teisę į žalos atlyginimą įgyja jo šeimos nariai. Suluošinimo sunkumo laipsnį nustato specializuotą medicininę ekspertizę atliekančios komisijos.

Lietuvoje suluošintam darbuotojui prarastų pajamų kompensavimo tvarką, t. p. jo teises nustato Darbo (2016, įsigaliojo 2017), Civilinis (2000, įsigaliojo 2001) kodeksai, Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įstatymas (1999, nauja redakcija 2017), kiti teisės aktai.

Darbuotojui, draustam nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, iš socialinio draudimo biudžeto mokama 100 % apdraustojo kompensuojamojo uždarbio pašalpa nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo iki darbingumo atgavimo arba darbingumo lygio nustatymo dienos, jei teisė gauti pašalpą atsirado draudimo laikotarpiu. Jei apdraustasis neteko iki 20 % darbingumo, mokama 10 %, jei 21–29 % darbingumo – 20 % jo 24 mėn. kompensuojamojo uždarbio dydžio vienkartinė pašalpa. Nustačius neterminuotą darbingumo netekimą išmokama trigubai didesnė negu pirmais dviem atvejais vienkartinė kompensacija. Jei apdraustasis dėl suluošinimo neteko 30 % ir daugiau kaip 30 % darbingumo, jam kas mėnesį mokama netekto darbingumo kompensacija. Apdraustajam dėl suluošinimo mirus teisę į draudimo išmoką turi jo šeimos nariai.

Apdraustojo darbingumo netekimo lygį (procentais) nustato Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Suluošinimo sunkumo laipsnį nustato specializuotą medicininę ekspertizę atliekančios komisijos: esant sunkiam suluošinimui skiriama 24 mėn., apysunkiam – 18 mėn., lengvam – 1–12 mėn. darbo užmokesčio dydžio kompensacija. Socialinio draudimo išmokas skiria ir moka Sodros teritoriniai skyriai.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką