sutuoktiniai
sutuoktniai, fiziniai asmenys, nustatyta tvarka įregistravę santuoką.
Teisės ir pareigos
Sutuoktiniai nuo santuokos įregistravimo momento įgyja tam tikras asmenines neturtines ir turtines teises bei pareigas. Turi lygias teises bei vienodą civilinę atsakomybę vienas kitam ir savo vaikams, privalo būti lojalūs vienas kitam, vienas kitą gerbti, t. p. vienas kitą remti moraliai ir materialiai, pagal kiekvieno galimybes prisidėti prie bendrų šeimos ar kitų poreikių tenkinimo.
Sutuoktinių pareiga materialiai remti vienas kitą galioja ne tik santuokos laikotarpiu, bet kai kuriais atvejais išlieka ir gyvenant skyrium, išsituokus ar pripažinus santuoką negaliojančia. Sutuoktiniai privalo išlaikyti ir auklėti savo nepilnamečius vaikus, rūpintis jų švietimu, sveikata, garantuoti vaiko teisę į privatų gyvenimą, asmens neliečiamybę ir laisvę, vaiko turtines, socialines ir kitas teises.
Sutuoktiniai Lietuvoje
Lietuvoje pagal Civilinį kodeksą (2000, įsigaliojo 2001) santuoką leidžiama sudaryti santuokinio amžiaus sulaukusiems skirtingos lyties asmenims. Sudarydami santuoką abu sutuoktiniai turi teisę pasilikti iki santuokos turėtą pavardę, pasirinkti kito sutuoktinio pavardę arba pasirinkti dvigubą pavardę, kai prie savo pavardės pridedama sutuoktinio pavardė.
Sudarydami vedybų sutartį sutuoktiniai gali savo nuožiūra nustatyti turto teisinį režimą. Nesant vedybų sutarties turtas, sutuoktinių įgytas po santuokos sudarymo, yra jų bendra jungtinė nuosavybė (išskyrus įstatymų numatytas išimtis), sutuoktiniai tokiu turtu naudojasi, valdo ir disponuoja bendru sutarimu. Sutuoktiniai sandorius sudaro turėdami kito sutuoktinio sutikimą, išskyrus įstatymų numatytus atvejus, kai sandoriui reikalingas rašytinis kito sutuoktinio sutikimas. Sutuoktiniai vienas kito atstovu tampa ne iš karto, o tik parašę įgaliojimą.
528