Šventimų sakramentas
Šventmų sakrameñtas, Šventmai, katalikų ir stačiatikių vienas iš 7 sakramentų. Juo gaunama Šventosios Dvasios dovana ir Kristaus vardu paskiriama ganyti Bažnyčią žodžiu ir Dievo malone, vykdoma apaštalams Kristaus patikėta misija Bažnyčioje. Šventimų sakramentas nusako bažnytinį luomą, į kurį patenkama išskirtiniu įšventinimu. Priėmusiajam Šventimų sakramentą dėl ypatingos Šventosios Dvasios dovanos leidžiama naudotis šventąja galia. Pakartotinai Šventimų sakramentas neteikiamas.
Šventimų sakramentas. Rankų uždėjimo apeiga
Šventimų sakramentas yra 3 laipsnių – vyskupystė (vyskupas), kunigystė (kunigas) ir diakonatas (diakonas). Visų laipsnių Šventimų sakramentą teikia vyskupas; uždėjęs rankas ant įšventinamojo galvos sukalba iškilmingą konsekracijos maldą (kiekvienam Šventimų sakramento laipsniui skirtos maldos pateiktos Romos pontifikale), ja prašoma ypatingo Šventosios Dvasios išliejimo ir įšventinamojo tarnavimui reikalingų malonių. Šventimų sakramentas dažniausiai teikiamas katedroje ar kitoje bažnyčioje per iškilmingas sekmadienio šv. Mišias. Gali būti teikiamas tik pakrikštytam ir Sutvirtinimą priėmusiam vyrui.
Šventimų sakramentas. Popiežius Jonas Paulius II suteikia kunigystės šventimus (1992, Roma)
Vyskupo konsekracijai galioti būtinas popiežiaus mandatas ir bent 3 konsekruojantys vyskupai. Pagal Kanonų teisės kodeksą, vyskupu konsekruojami ne jaunesni kaip 35 m., kunigu šventinami nuo 25 m., siekiantieji kunigystės diakonais – nuo 23 m., nevedusieji nuolatiniais diakonais – nuo 25 m., vedusieji – nuo 35 m. ir su žmonos sutikimu. Prieš diakonatą būtini lektoriaus ir akolito skyrimai. Visiems šventinamiesiems įteikiamas Šventimų liudijimas (dažniausiai lotynų kalba, patvirtintas vyskupo).
Lotynų apeigų Bažnyčioje Šventimų sakramentas dažniausiai teikiamas tik siekiantiems kunigystės, davusiems celibato įžadą. Rytų Bažnyčiose leidžiama tuoktis iki Šventimų sakramento, vyskupais įšventinami tik nevedusieji. Šventimų sakramento pirmavaizdžiai Senajame Testamente yra levitų tarnyba, Aarono kunigystė ir 70 seniūnų institucija (Sk 11, 25).
2245