tardymo izoliatorius
tárdymo izoliãtorius, asmenų, kuriems paskirtas suėmimas, ir nuteistųjų iki jų pasiuntimo į pataisos įstaigas kardomojo kalinimo vieta. Tardymo izoliatoriuje atliekami ir kai kurie ikiteisminio tyrimo veiksmai.
Lietuvoje tardymo izoliatorius steigia, reorganizuoja ir likviduoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė Teisingumo ministerijos teikimu. Tardymo izoliatoriai gali vykdyti Bausmių vykdymo kodekse (2002) nurodytų pataisos įstaigų funkcijas.
Pagal Kardomojo kalinimo įstatymą (1996, nauja redakcija 2009) tardymo izoliatoriuje laikomi asmenys, kuriems paskirtas suėmimas, kitoje valstybėje suimti arba su laisvės atėmimu susijusią bausmę atliekantys asmenys, laikinai perimti iš kitos valstybės į Lietuvos Respubliką, nuteistieji, palikti tardymo izoliatoriuje atlikti ūkio darbus. Iki pasiuntimo į pataisos įstaigas tardymo izoliatoriuje laikomi nuteistieji arešto, terminuoto laisvės atėmimo ar laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmėmis, kuriems įsiteisėjo nuosprendis, t. p. nuteistieji, perduoti į Lietuvos Respubliką toliau atlikti terminuotos ar iki gyvos galvos laisvės atėmimo bausmės, siunčiami atlikti paskirtą bausmę panaikinus bausmės vykdymo atidėjimą, siunčiami į pataisos įstaigas atlikti likusią laisvės atėmimo bausmės dalį panaikinus lygtinį paleidimą iš jų.
Asmenys į tardymo izoliatorių pristatomi ikiteisminio tyrimo teisėjui ar teismui priėmus nutartį (nuosprendį) skirti suėmimą, įsiteisėjus teismo nuosprendžiui dėl laisvės atėmimo bausmės, kai nebuvo paskirtas suėmimas, Generalinės prokuratūros prokurorui priėmus sprendimą dėl suimto arba su laisvės atėmimu susijusią bausmę atliekančio asmens laikino perėmimo į Lietuvos Respubliką arba Generalinei prokuratūrai išdavus ir kitos Europos Sąjungos valstybės narės kompetentingai institucijai pripažinus Europos tyrimo orderį dėl suimto arba su laisvės atėmimu susijusią bausmę atliekančio asmens laikino perdavimo į Lietuvos Respubliką.
Asmenis į tardymo izoliatorių ir iš jo į tam tikrus paskirties punktus pristato Viešojo saugumo tarnyba, konvojavimo teisę turintys ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnai (kai reikia atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus), kitos teisę konvojuoti suimtuosius ir nuteistuosius turinčios institucijos.
Pristatytiems į tardymo izoliatorių asmenims daroma asmens krata, patikrinami jų turimi daiktai. Nenurodyti leidžiamų turėti asmeninių daiktų sąrašuose asmeniniai daiktai paimami surašant protokolą (jį pasirašo pareigūnas ir suimtasis ar nuteistasis).
Tardymo izoliatoriaus administracija apie asmens atvykimą ne vėliau kaip kitą dieną praneša jo sutuoktiniui, sugyventiniui arba artimiems giminaičiams.