tarppasatinės priešsrovės

tarppasãtinės prešsrovės, ekvatornės prešsrovės, šiltosios paviršinės srovės Ramiojo, Indijos ir Atlanto vandenynų ekvatorinėse platumose, tekančios iš vakarų į rytus. Tarppasatinės priešsrovės sukelia pasatų susilpnėjimas tarptropinės konvergencijos zonoje. Vandens temperatūra 25–28 °C.

Ramiojo vandenyno tarppasatinė priešsrovė teka tarp 0° ir 5° šiaurės platumos nuo Indonezijos salyno link Centrinės Amerikos, ties 90° vakarų ilgumos pasuka į šiaurės vakarus ir pereina į Meksikos srovę. Apima 0–500 m paviršinio vandens storymę. Greitis iki 0,8 m/s.

Indijos vandenyno tarppasatinė priešsrovė yra nepastovi. Lapkritį–gruodį teka tarp 3° šiaurės platumos ir 5° pietų platumos, sausį–balandį – vien Pietų pusrutulyje (net iki 10° pietų platumos), rugpjūtį nustoja būti priešsrove. Rytuose įsilieja į Pietų pasatinę srovę. Apima 0–200 m vandens storymę. Greitis apie 0,5 m/s.

Atlanto vandenyno tarppasatinė priešsrovė teka tarp 9° ir 10° šiaurės platumos nuo Pietų Amerikos link Afrikos, kur pasuka į pietryčius ir įsilieja į Gvinėjos srovę. Apima 0–500 m paviršinio vandens storymę. Greitis paviršiuje nuo 0,25 iki daugiau kaip 0,5 m/s, giliau – 0,1–0,25 m/s.

2403

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką