tarptautnė bendróvė, multinacionãlinė bendròvė, didelė bendrovė, kuri per savo filialus, atstovybes ar antrines bendroves veikia daugelio valstybių teritorijoje.

Tarptautinių bendrovių kategorijai dažniausiai priskiriamos bendrovės, kurių pajamos iš ekonominės veiklos užsienyje sudaro daugiau kaip 25 % visų gaunamų pajamų.

Tarptautinės bendrovės atsiranda iš nacionalinių bendrovių, kurios išplečia savo veiklą į užsienio valstybes, arba susijungus dviem ar daugiau įvairių šalių bendrovių. Bendrovių veiklos internacionalizacija (išėjimas į tarptautinę aplinką) vyksta ieškant pigesnių gamtinių ir darbo išteklių, naujų produkcijos pardavimo rinkų, palankesnės teisinės ir politinės aplinkos (pvz., mažesnių mokesčių, darbuotojų socialinės apsaugos, aplinkosaugos reikalavimų), norint diversifikuoti riziką, pasiekti masto ekonomiją.

21 a. tarptautinės bendrovės yra visos didžiausios pasaulio bendrovės, kartu jos pagamina apie 50 % pasaulio pramonės produkcijos, įregistruoja daugiau kaip 80 % patentų, joms tenka daugiau kaip 70 % tarptautinės prekybos (iš jų 100 didžiausių bendrovių – apie 40 %). Daugelio tarptautinių bendrovių biudžetai yra didesni už kai kurių valstybių BVP. Tarptautinės bendrovės dažniausiai turi centrines būstines ekonomiškai stipriose šalyse (Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vakarų Europoje, Japonijoje), kuriose sutelktas jų valdymas, naujų produktų kūrimo veikla, o gamyba vis dažniau perkeliama į Trečiojo pasaulio valstybes. Dėl globalizacijos atsiranda vis daugiau tarptautinių bendrovių, jomis tampa ir gerokai mažesnės bendrovės. Tarptautinių bendrovių plėtra yra vienas svarbiausių veiksnių, skatinančių investicijų, naujausių techninių ir vadybos žinių judėjimą tarp valstybių, ekonomiškai silpnesnių šalių modernizaciją, bet tarptautinės bendrovės dažnai kritikuojamos dėl jų įgytos per didelės ekonominės galios ir politinės įtakos šiose šalyse.

Pirmosiomis tarptautinėmis bendrovėmis 17 a. pradžioje tapo Didžiosios Britanijos Ost Indijos bendrovė ir Olandijos Ost Indijos bendrovė. Sparčiausiai tarptautinės bendrovės ėmė plisti 20 a. antroje pusėje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką