Tarptautinė standartinė pramonės šakų klasifikacija
Tarptautnė standártinė prãmonės šak klasifikãcija (International Standard Industrial Classification), Jungtinių Tautų Statistikos komisijos sukurta ekonominės veiklos rūšių klasifikacija. Naudojama įmonių, gamybos, užimtumo, BVP ir kitai ekonominei statistikai tvarkyti. Sudaryta 1948, atnaujinta 1958, 1968, 1989 ir 2008.
Tarptautinė standartinė pramonės šakų klasifikacija klasifikuoja visų rūšių ekonominę veiklą pagal gaminamų prekių ir teikiamų paslaugų pobūdį, jų paskirtį, naudojamas žaliavas, jų apdorojimo ir produkcijos gamybos technologijas. Įmonės, įstaigos, organizacijos ir kiti ekonominiai subjektai klasifikuojami pagal jų pagrindinę ekonominę veiklą.
Tarptautinę standartinę pramonės šakų klasifikaciją sudaro 4 lygiai. 1 lygyje visos ekonominės veiklos rūšys suskirstytos į 21 didelę sekciją (žymimos raidiniais kodais): A – žemės ūkis, miškininkystė ir žuvininkystė, B – kasybos pramonė ir karjerų eksploatavimas, C – apdirbamoji pramonė, D – elektros energijos, dujų, garo ir kondicionuoto oro tiekimas, E – vandens tiekimas, kanalizacijos, atliekų tvarkymo ir aplinkos atkūrimo veikla, F – statyba, G – didmeninė ir mažmeninė prekyba, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontas, H – transportavimas ir sandėliavimas, I – apgyvendinimas ir viešasis maitinimas, J – informacija ir ryšiai, K – finansai ir draudimas, L – nekilnojamojo turto operacijos, M – profesinė, mokslinė ir techninė veikla, N – administracinės ir pagalbinės paslaugos, O – viešasis administravimas ir gynyba, privalomasis socialinis draudimas, P – švietimas, Q – sveikatos apsauga ir socialinis darbas, R – menas, pramogų ir poilsio organizavimas, S – kitos paslaugos, T – namų ūkių kaip darbdavių veikla, nediferencijuota namų ūkių veikla gaminant prekes ir paslaugas jų pačių naudojimui, U – ekstrateritorinių organizacijų ir institucijų veikla. 2 lygyje šios sekcijos skaidomos į 88 siauresnius skyrius (žymimi dviženkliais skaitiniais kodais), 3 lygyje – į 238 grupes (su triženkliais kodais), 4 lygyje – į 420 klasių (su keturženkliais kodais).
Tarptautinės standartinės pramonės šakų klasifikacijos pagrindu kuriamos įvairių šalių ekonominės veiklos rūšių nacionalinės klasifikacijos, tarp jų ir Europos Sąjungos šalių NACE, Lietuvos Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (1995, atnaujintas 2008).
Tarptautinė standartinė pramonės šakų klasifikacija padeda rinkti ir apdoroti informaciją ekonominei analizei vykdyti ir makroekonominiams sprendimams priimti, palengvina ekonominės statistikos duomenų sugretinamumą tarptautiniu mastu.
ISIC; ekonominės veiklos rūšių klasifikacija; ūkio šakų klasifikacija