Tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas

Tarptautnis rekonstrùkcijos ir plėtrõs bánkas (International Bank for Reconstruction and Development), Pasaulio banko viena finansų institucijų. Būstinė Vašingtone. Turi Jungtinių Tautų specializuotosios institucijos statusą.

Įkurtas 1944 Bretton Woodso susitarimu per Antrąjį pasaulinį karą nukentėjusių valstybių atkūrimui finansuoti ir jų ekonominei plėtrai skatinti. 2019 buvo 189 šalys narės (Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko narėmis gali būti tik Tarptautinio valiutos fondo šalys narės).

Teikia iki 15–20 metų laikotarpio paskolas vidutinio ekonominio išsivystymo valstybėms, t. p. struktūrinio koordinavimo, konsultavimo, informavimo paslaugas. Valstybės galimybę skolintis nustato pagal jos BVP. Daugiausia finansuoja transporto, švietimo, infrastruktūros, aplinkosaugos, energetikos, sveikatos apsaugos, vidaus politikos, maisto ir vandens prieinamumo, sanitarijos gerinimo projektus. Palūkanų normos keičiamos kas 6 mėnesiai. Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko skolinamų lėšų didžioji dalis sukaupta pasaulio finansų rinkose platinant obligacijas, kitą dalį sudaro šalių narių mokesčiai. 2018 Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko kapitalas buvo 274,7 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių, per metus suteikta 23 mlrd. Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių paskolų 124 projektams finansuoti.

Lietuva Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko akcininke tapo 1992, nuo 2002 iš jo nebesiskolina, 2006 pakeitė statusą iš paramos gavėjos į donorės.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką