Tauragės krašto muziejus „Santaka“
Taurags krãšto muziẽjus „Santaka“, Tauragės rajono savivaldybės muziejus. Ekspozicijos ir padaliniai veikia Tauragėje, Skaudvilėje, Norkaičiuose. Kaupia eksponatus, susijusius su Tauragės krašto kultūra, istorija, gamta, žmonėmis, rengia edukacijas, leidžia leidinius.
Ekspozicijos Tauragės pilyje
Muziejus turi apie 20 000 eksponatų (2024).
Istorijos ekspozicijoje supažindinama su krašto istorija nuo seniausių laikų, žmonių veikla, naudotais daiktais, etnografijos ekspozicijoje – su valstiečių buities ir namų apyvokos daiktais, tekstilės dirbiniais, tautiniu kostiumu, senuoju liaudies menu, tautodailininkų kūriniais, gamtos ekspozicijoje yra bestuburių, paukščių, žinduolių, gyvų egzotinių ir vietinių žuvų, gamtos atspindžių, poilsio zonos. Pietiniame Fotogalerijos bokšte rengiamos fotografų darbų parodos. Rytinio Archeologijos bokšto ekspozicijoje (įrengtoje E. Jovaišos iniciatyva) yra Dauglaukio kapinyno radinių kopijos, radiniai iš Vėluikių, Aukaimio, Keleriškių, Rikyškių senkapių, Karšuvos-Ivangėnų senovės gyvenvietės ir Lauksargių, Oplankio apylinkių, interaktyvioje smėlio dėžėje galima statyti piliakalnius, gynybinius įtvirtinimus. Vakariniame Amžių bokšte demonstruojamas vaizdo įrašas apie Tauragės istoriją, bokšto rūsyje – instaliacija Dingusi Tauragė.
Tauragės pilis, kurioje įsikūręs Tauragės krašto muziejus Santaka
etnografijos ekspozicija
Archeologijos bokšto ekspozicija
pilies menės
Pilies menėse galima susipažinti su 19 a. grindimis, arkomis, krosnių likučiais. Didžiojoje parodų salėje rengiamos meno kūrinių parodos, edukacijų salėje – įvairios edukacijos ir parodos, fotostudijoje – senõsios fotografijos edukacijos, pilies rūsiuose (buvusiame kalėjime) supažindinama su Tauragės muitinės istorija, pasienio kontrabanda, knygnešių veikla. Šiauriniame bokšte veikia pabėgimo žaidimas Szwents Szmugelis, kurio tikslas – išlaisvinti knygnešį.
Padaliniai
Muziejaus padaliniai: Skaudvilės krašto muziejus (1900 statytame valsčiaus pastate; eksponuojama archeologiniai radiniai, etnografijos eksponatai, medicinos rinkinys, seni dokumentai, nuotraukos ir leidiniai, įrengtas valsčiaus sekretoriaus kabinetas), Alfonso Čepausko dailės galerija (Skaudvilės gimnazijoje; eksponuojami A. Čepausko lakštinės ir mažosios grafikos darbai, ekslibrisai, iliustracijos, medžio ir metalo skulptūros, eskizai ir kita), Tremties ir rezistencijos muziejus (Tauragėje, buvusioje NKVD būstinėje; pasakojama apie tremtį, lagerius, partizanus, įrengtas tardymo kambarys, partizanų bunkeris-slėptuvė, yra Sąjūdžio ekspozicija), Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centras (vyksta įvairūs renginiai ir edukacijos – vilnos vėlimo, šiaudinių sodų vėrimo, velykinių margučių marginimo, pynimo iš vytelių, pinikų, karpinių audimo ir kita).
Skaudvilės krašto muziejus
Alfonso Čepausko dailės muziejaus ekspozicija
Tremties ir rezistencijos muziejaus ekspozicija
Istorija
Tauragės krašto muziejaus logotipas
Nuo 1984 dviejuose Tauragės pilies bokštuose veikė sovietinį laikotarpį vaizduojančios ekspozicijos. 1990 09 01 įkurtas muziejus (pradinius jo rinkinius sudarė mokyklų ir organizacijų perduoti fondai) buvo Tauragės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus, vėliau Kultūros centro padalinys. Nuo 2010 02 01 – savarankiškas Tauragės krašto muziejus, nuo 2018 02 08 – Tauragės krašto muziejus Santaka. 2019 modernizuotos istorijos, etnografijos, gamtos ekspozicijos. 2023 muziejų aplankė 17 982 lankytojai.
Vadovai
1
Tauragės krašto muziejus
Santaka