tautnės mãžumos, etninėmis, kultūrinėmis ir kalbos ypatybėmis iš valstybės gyventojų daugumos išsiskiriančios žmonių grupės. Tautinių mažumų sąvoka nėra nusistovėjusi (mokslininkai tarp kitų kriterijų dažniausiai mini tautinių mažumų viduje egzistuojančius socialinius ryšius, norą išsaugoti savo kitoniškumą, valstybės jiems suteiktą mažumos statusą ir ilgalaikę gyvenimo konkrečioje teritorijoje istoriją), t. p. nėra visuotinai priimto jų teisinio apibrėžimo. Yra nuomonių, kad tautinės mažumos yra tos tautos, kurios neturi savo etninės valstybės (pvz., karaimai, romai), o kitos valstybėje gyvenančios mažumos, kurios turi etnines valstybes, laikomos tautinėmis bendrijomis, tačiau tarptautinės teisės požiūriu nėra skirtumo tarp tautinės mažumos ir tautinės bendrijos, joms visoms taikomos tos pačios tarptautinės tautinių mažumų apsaugos normos.

Istorija

Rudaminos lenkų liaudies šokių ansamblio Zgoda dalyvės

Tautinės mažumos pradėtos tirti formuojantis nacionalinėms valstybėms, 19 a. antroje pusėje jų statusą ir teises imta reguliuoti įstatymais (pvz., Austrijoje-Vengrijoje). Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui tautinių mažumų teisių apsauga sustiprėjo sudarant vadinamąją Versalio taikos sutarčių sistemą (akcentuotos tautinių mažumų teisės), t. p. dvišales sutartis (pvz., 1931 Latvijos ir Lietuvos susitarimas dėl mokyklų), bet tautinių mažumų problemomis sėkmingai naudojosi politikai (pvz., nacių Vokietijos), siekiantys pakeisti valstybių sienas. 20 a. antroje pusėje dėl Šaltojo karo tautinių mažumų problema tarptautiniuose santykiuose nebuvo svarbiausia, ryškiau atsiskleidė per 1994 įvykius Ruandoje ir Jugoslavijos pilietinį karą. 1992 Jungtinės Tautos priėmė Asmenų, priklausančių etninėms, religinėms ir kalbinėms mažumoms, teisių deklaraciją.

Tautinių mažumų teisių apsauga 21 amžiuje

Manoma, teisiniu požiūriu tautinės mažumos geriausiai ginamos Europoje (1992 Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija įsteigė Tautinių mažumų reikalų vyriausiojo komisaro instituciją etninių konfliktų prevencijai ir kovai su tautinių mažumų diskriminavimu, 1995 Europos Taryba priėmė Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją). Mokslininkų vertinimu, tiriant tautines mažumas svarbiau ne šių grupių dydis, bet grupės narių socialinė padėtis ir ypač socialinė savijauta. 21 a. daug tautinių mažumų susidaro dėl didelės gyventojų migracijos, jų teisių apsauga tampa ne tik valstybės, bet ir pilietinės visuomenės priederme. Lietuvoje 1989 11 24 priimtas Tautinių mažumų įstatymas buvo pirmasis tokio pobūdžio teisės aktas Rytų ir Vidurio Europoje.

Lietuvos karaimų vaikų šokių ansamblio Birlik šokėjai

tautinės bendrijos

Lietuvos tautinės mažumos ir bendrijos

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką