tektoniniai žemėlapiai

tektòniniai žemlapiai, geologiniai žemėlapiai, kartografiškai ir grafiškai vaizduojantys bendrą viršutinės Žemės plutos dalies tektoninę sandarą ir raidos svarbiausius etapus. Tektoniniai žemėlapiai apibendrina daugelio geologijos mokslo šakų duomenis, padeda pažinti tektonikos ir geologijos problemas, planuoti daugelį geologinių tyrimų, prognozuoti naudingąsias iškasenas ir jų ieškoti, apskaičiuoti naudingųjų iškasenų išteklius. Tektoniniai žemėlapiai būna bendrieji, regioniniai, detalieji, įvairaus mastelio ir turinio.

Pagal vaizduojamus tektoninius objektus ir pavaizdavimo būdus skiriamos tektoninės schemos – žymima raukšlių ašių ir stambių lūžių pagrindinės kryptys, struktūriniai tektoniniai žemėlapiai – izolinijomis vaizduojama tektoninių struktūrų (raukšlių, lūžių) morfologinės ypatybės ir jų tipai, tikrieji tektoniniai žemėlapiai – pateikiama tektoninių struktūrų kilmė, raidos tarpsniai; juose tektonika siejama su magmatizmu, metamorfizmu. Prie tikrųjų tektoninių žemėlapių dar priskiriami paleotektoniniai (vaizduoja atskirų geologinių periodų tektonines struktūras), seismotektoniniai (apibrėžia žemės drebėjimų sukurtas struktūras) ir specialieji (skirti išskirtiniams tektoninės sandaros ir geologinės istorijos elementams, pvz., intruzyvinių masyvų struktūroms, raukšlėtumo tipams) tektoniniai žemėlapiai.

Žemėlapiuose struktūrų tipai ir amžius žymimi skirtingomis spalvomis, platformų kontūrai, tektoniniai lūžiai, ugnikalniai ir kiti objektai – įvairais sutartiniais ženklais.

1417

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką