teleũtai (savivardžiai telenet, tadar, rus. теленет, тадар), nykstanti tiurkų tauta. Gyvena daugiausia Rusijoje (Kemerovo srities pietiniuose rajonuose ir kitur; 2021 gyventojų surašymo duomenimis, 2217 žmonių). Iš viso yra apie 2500 teleutų. Kaba teleutų (priskiriama altajiečių kalboms; apie 1000 žmonių), rusų kalbomis. Artimi telengitams, chakasams, šorcams, kirgizams. Iki 1991 laikyti altajų etnine grupe. Dauguma stačiatikiai, dalis praktikuoja šamanizmą.

Gyvensena

Gyvena daugiausia kaime. Tradicinis būstas – šešiakampės jurtos ir į čumus panašūs tošimi ir žieve dengti būstai. Paplitę į rusų trobas panašūs būstai (su grindimis, langais, krosnimis). Tradiciniai verslai: gyvulininkystė (auginami arkliai, galvijai, ožkos, avys), žemdirbystė. Tradiciniai drabužiai: vyrų – kaftanas, chalatas, kailiniai, moterų – tunikos stiliaus suknelė plačiomis rankovėmis, kelis kartus per liemenį apjuosta iš spalvotų siūlų nuaustu diržu, ant galvos rišamos skaros, atlasu apsiūtos ar kailinės kepuraitės. Tradiciniai valgiai – mėsos patiekalai (daugiausia virti, sriubos), virtiniai su įvairiais įdarais, sūriai, sviestas. Teleutams labai svarbūs giminystės ir šeimos ryšiai. Garsėja svetingumu.

teleutai tradiciniais drabužiais

Istorija

teleutų šamano šokis (Bekovo, Kemerovo sritis, Rusija)

Teleutai kilo iš senovės tautos tele (4–8 a. gyveno šiaurinėje Mongolijos plynaukštės dalyje, Džungarijos lygumoje, Septynupyje). 13 a.–16 a. buvo užkariauti mongolų. 16–18 a. klajojo Aukštutinėje Paobėje ir Altajaus prieškalnėse abipus Obės, vertėsi klajokline arba pusiau klajokline gyvulininkyste, medžiokle, rankiojimu, žvejyba, primityvia žemdirbyste. Turėjo pavaldžių silpnesnių Altajaus tautelių (imdavo iš jų duoklę), vergų (jais tapdavo kovose su kaimyninėmis tautomis paimti belaisviai). 17 a. pateko į Rusijos įtakos sferą, daug teleutų persikėlė į Tomską (persikėlusieji buvo asimiliuoti Sibiro totorių, tapo savarankiška totorių etnine grupe – kalmakais). Rusų rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti 1601 kaip baltieji kalmukai (taip juos atskiriant nuo juodaisiais kalmukais vadintų mongolakalbių oiratų). Nuo 18 a. pradžios dauguma teleutų klajojo Džungarijoje, dalis asimiliavosi su kitomis tautomis, turėjo įtakos visų altajų tautų grupių formavimuisi.

Senovėje praktikavo laidojimo ore ritualą. 2000 teleutai įtraukti į Rusijos vietinių negausių tautų sąvadą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką