Teodòrikas Šartriẽtis (lot. Theodoricus Carnotensis) 11 a. pabaiga? apie 1155Chartres, vidurinių amžių prancūzų filosofas, teologas ir pedagogas. Jono Solsberiečio mokytojas. Vienas žymiausių Chartres’o mokyklos atstovų.

Gyvenimo faktai

Nuo 12 a. 4 dešimtmečio dėstė Paryžiuje ir Chartres’e, 5 dešimtmetyje buvo Chartres’o katedros kancleris, 6 dešimtmetyje pasitraukė į vienuolyną.

Filosofijos bruožai

Teodorikas Šartrietis kūrė enciklopedinę antikinio mokslo ir krikščioniškojo mokymo sintezę, pabrėžė 7 laisvųjų menų svarbą filosofijai, kūrybingai plėtojo Platono teorijas.

„Apie šešių dienų darbus“

Svarbiausiame veikale Apie šešių dienų darbus (De sex dierum operibus apie 1148) Platono ir antikos kitų autorių kosmologines teorijas derino su Senojo Testamento pasaulio kūrimo aiškinimu. Pasaulio kūrimo etapus išdėstė racionaliai, naudodamas sudėtingą skaičių dialektiką. Anot Teodoriko Šartriečio, Švenčiausiąją Trejybę įmanoma geriau pažinti pasitelkus keturias sampratas – aritmetinę, geometrinę, muzikinę ir astronominę (paskutinių trijų sampratų aprašymų neišliko). Pagal aritmetinę sampratą, Dievas Tėvas yra vienis, Sūnus – lygybė, Šventoji Dvasia – atitiktis, sutarimas ir ryšys tarp vienio ir lygybės.

Kiti veikalai

Filosofiniu požiūriu svarbūs Boecijaus teologinių traktatų Apie Trejybę, Apie septyndienį, Cicerono veikalo Apie atradimą ir Pseudocicerono veikalo Retorika Herenijui Teodoriko Šartriečio komentarai. Vienas pirmųjų komentavo ir į mokymo programas įrašė loginių Aristotelio traktatų ištraukas. Laisvųjų menų lavinimui skirtame enciklopedinio pobūdžio veikale Septynknygė (Heptateuchon) pateikė Euklido ir kitų antikos bei vidurinių amžių autorių matematikos ir astronomijos veikalų ištraukų.

Įtaka

Teodoriko Šartriečio matematinė metafizika turėjo daug įtakos Mikalojui Kuziečiui.

708

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką