pastato termografinis vaizdas

termogrãfija, objektų regimojo vaizdo gavimas pagal jų savąją arba atspindėtą šiluminę (infraraudonąją) spinduliuotę. Infraraudonosios spinduliuotės spektro srityje objektus stebėti galima dėl spinduliuotės ypatybės – tamsaus fono nebuvimo. Kambario temperatūroje, kai spinduliuotės bangos ilgis 10 µm, visi aplinkiniai kūnai skleidžia šiluminę spinduliuotę, kurios energijos tankis yra panašus į Saulės spinduliuotės tankį, todėl konstruojami ir gaminami specialūs šiluminės spinduliuotės imtuvai, kuriuose objekto infraraudonoji spinduliuotė pakeičiama regimuoju vaizdu. Tokie prietaisai vadinami termografinėmis kameromis arba šilumos lauko žvalgytuvais. Jie būna aktyvieji (spinduliuoja infraraudonąją spinduliuotę ir priima atspindėtus nuo objekto signalus) ir pasyvieji (priima objektų skleidžiamą infraraudonąją spinduliuotę, ją sustiprina ir pakeičia regimuoju vaizdu).

Termografija taikoma įvairiose srityse: medicinoje, energetikoje, statybos pramonėje, elektrotechnikoje, elektronikoje, karyboje ir kitur. Medicinoje termografija naudojama piktybiniams ir nepiktybiniams navikams, ūminiam apendicitui, pankreatitui, cholecistitui ir kitoms ligoms diagnozuoti, uždariems lūžiams ir sumušimams aptikti, artritų ir bursitų aktyvumui nustatyti, žmogaus karštinei temperatūrai vizualizuoti, bet termografija kaip savarankiškas diagnostikos metodas nėra pakankamai patikimas, todėl duomenys, gauti jį naudojant, palyginami su klinikinio, rentgenologinio, radionuklidų ir kitais tyrimo metodais. Elektros energetikoje termografija taikoma per visą elektros energijos gamybos ir paskirstymo ciklą – nuo elektrinių ir aukštosios įtampos perdavimo linijų iki pastočių technologinės įrangos ir elektros vartotojų. Taikant termografinius metodus aptinkami elektros tiekimo sistemos sutrikimai prieš įvykstant avarijai.

žmogaus veido ir kaklo termografinis vaizdas

Termografinėmis kameromis galima stebėti tolimus objektus arba tokius, prie kurių artintis žmogui yra pavojinga. Tokios kameros su teleobjektyvu toli esančius mažus objektus padidina. Termogafiniai matavimai labai palengvina elektros tinklų techninę priežiūrą, nes kontroliuojama realiomis eksploatavimo sąlygomis, o matavimai yra nesąlytiniai.

žmonių kūno temperatūros matavimas oro uoste su termografu

Pramonėje infraraudonosios termografijos metodu galima nustatyti ugniai atsparių dangų, periodinio ir nepertraukiamojo veikimo krosnių izoliacijos, kaitinimo ir džiovinimo krosnių, šildymo katilų, izoliuotųjų vamzdynų ir kitų objektų būklę. Termografiniais tyrimais aptinkami pastatų sienų, stogų ir kitų konstrukcijų defektai: termografinių kamerų ekrane matomas pastato ar jo dalių termografinis vaizdas, pastato atitvarų šiluminis nevienalytiškumas, drėgmės kondensavimosi vietos, nustatomi šilumos nuotėkiai per siūles ar įvairius konstrukcinius elementus, randamos šildymo sistemų pažaidos ir kita. Termografijos metodas plačiai taikomas pastato termoizoliacinei būklei įvertinti, šilumos nuostolių priežastims nustatyti, apšiltinimo kokybei patikrinti.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką