terorizmas
terorzmas (pranc. terrorisme < lot. terror – baimė, siaubas), nusikalstama veika, kuriai būdinga teroro naudojimas (dažniausiai netikėtas) arba grasinimas susidoroti smurtu, nukreiptu prieš civilius asmenis arba civilius taikinius ir galinčiu padaryti didelę žalą valstybei ar tam tikrai tarptautinei organizacijai.
Terorizmo naudojimas
Dažniausiai siekiama politinių tikslų juos grindžiant ideologija. Teroristinė ideologija gali būti kuriama naudojant kairįjį arba dešinįjį radikalizmą, nacionalizmą, antiglobalizmą, religijas. Psichologinio poveikio priemonėmis t. p. gali būti siekiama įbauginti visuomenę, sumažinti jos pasitikėjimą valdžia ar vyraujančia politika. Konfliktuojant dviem valstybėms silpnesnė šalis terorizmą kartais naudoja reikšti savo reikalavimus stipresnei šaliai, kad atkreiptų tarptautinės visuomenės dėmesį į tam tikras problemas. Terorizmas gali apimti įvairius veiksmus: teroro akto planavimą, rengimą ar vykdymą, kurstymą imtis teroristinės veiklos, asmenų verbavimą, apmokymą ir naudojimąsi jais vykdant teroristinę veiklą, teroristinių grupuočių kūrimą ar priklausymą joms, t. p. jų veiklos finansavimą ar su terorizmu susijusiems asmenims teikiamą kitą paramą.
po 2016 sprogimų Briuselyje (Belgija) sustiprintas saugumas mieste, patruliuojantys policininkai ir kariai tikrina norinčiųjų patekti į metro kuprines
Vidaus ir tarptautinis terorizmas
Skiriama vidaus ir tarptautinis terorizmas. Vidaus terorizmas – prieš valstybę nukreipta teroristinė veikla, vykdoma tos valstybės piliečių jos viduje.
Tarptautinis terorizmas – teroristinė veikla, vykdoma daugiau nei vienos valstybės teritorijoje ar nukreipta prieš daugiau nei vienos valstybės interesus arba vykdoma vienos valstybės piliečių prieš kitos valstybės piliečius ir objektus savo ar kitos valstybės teritorijoje, arba kai teroristinės veiklos vykdytojas ir auka yra tos pačios ar skirtingų valstybių piliečiai, bet nusikaltimas daromas trečioje valstybėje. Politologė Cynthia C. Combs (Jungtinės Amerikos Valstijos) skiria šias tarptautinio terorizmo formas: aviacijos terorizmas (tarptautinio teroro aktai, nukreipti prieš tarptautinės civilinės aviacijos saugumą, pvz., orlaivio užgrobimas), tarptautinio teroro aktai, susiję su įkaitų paėmimu, jūrinis terorizmas (tarptautinio teroro aktai, vykdomi visuose vandenyse, nepaisant to, kuriai valstybei jie priklauso, arba neutraliuose vandenyse), tarptautinio teroro aktai, susiję su sprogdinimais (įvairiais būdais naudojami sprogmenys slepiant juos patalpose, transporto priemonėse, metant iš skrendančio orlaivio, pasitelkiant savanorius savižudžius ir kita).
po 2016 sprogimų Briuselyje miesto gyventojai ir svečiai gedi žuvusiųjų miesto Biržos aikštėje
Atsakomybės už terorizmą reglamentavimas
Prie terorizmo priskirtus nusikaltimus apibrėžia ir atsakomybę už terorizmą reglamentuoja įvairios tarptautinės konvencijos ir kiti teisės aktai. Svarbiausi: 1977 Europos Tarybos priimta Europos konvencija dėl kovos su terorizmu (Lietuvoje įsigaliojo 1997; apima nusikaltimus, kuriuos numato 1970 Konvencija dėl kovos su oro piratavimu ir 1971 Konvencija dėl kovos su smurtu prieš civilinės aviacijos saugumą), t. p. 1973 Konvencija dėl nusikaltimų, padarytų tarptautiniu mastu saugomiems asmenims, įskaitant diplomatus, prevencijos ir baudimo už juos (Lietuvoje įsigaliojo 2002), 1979 Tarptautinė konvencija dėl kovos su įkaitų ėmimu (Lietuvoje įsigaliojo 2001), 1980 Branduolinių medžiagų fizinės apsaugos konvencija (Lietuvoje įsigaliojo 1994), 1988 Konvencija dėl nelegalių veiksmų prieš jūrų navigacijos saugumą, 1988 Protokolas dėl kovos su neteisėtais aktais prieš stacionarias platformas, esančias kontinentiniame šelfe, 1997 Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos patvirtinta Tarptautinė konvencija dėl kovos su teroristų vykdomais sprogdinimais (Lietuvoje įsigaliojo 2004), 1999 Europos Tarybos rekomendacija Europos demokratijų susirūpinimas dėl terorizmo, 2002 Europos Sąjungos sprendimas Dėl kovos su terorizmu, 2003 Europos Tarybos protokolas, papildantis Europos konvenciją dėl kovos su terorizmu.
2011 Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja įkūrė Kovos su terorizmu centrą prie Jungtinių Tautų pagrindinės būstinės. 2017 Europos Parlamentas įsteigė spacialųjį kovos su terorizmu komitetą. Jungtinių Amerikos Valstijų Valstybės departamentas yra sudaręs ir nuolat atnaujina terorizmą remiančių šalių sąrašą.
Teroristinės organizacijos
Terorizmo reiškinys buvo žinomas jau 1 amžiuje. Pirmąja teroristine organizacija laikoma 46 po Kristaus Judėjoje veikusi žydų religinė politinė srovė zelotai, kurios žudikai sikarijai vykdė teroristinius išpuolius prieš romėnus, t. p. nuodydavo savo tautiečius.
20 amžiuje–21 amžiaus pradžioje didžiausios teroristinės organizacijos: Abu Nidal (remia Irakas, Libija ir Sirija), al Kaida (Afganistanas), Raudonosios armijos frakcija (Vokietija), Broliai musulmonai (Egiptas), Hamas (Palestina), ETA (Ispanija), Hezbolla (Iranas ir Libanas), IRA (Airija), Japonijos Raudonoji armija (veikia kartu su Libano palestiniečių radikaliomis organizacijomis), Raudonosios brigados (Italija), The Weathermen (Jungtinės Amerikos Valstijos), Islamo valstybė.
Terorizmas Lietuvoje
Lietuvoje terorizmo sąvoka apibrėžta 2007 Lietuvos Respublikos programoje prieš terorizmą, patvirtinta Valstybės gynybos taryboje.
1370