tėvonijà, feodalinė žemės valda ir su ja susijusi feodalo teisė turėti priklausomų valstiečių.

Tėvonijas feodalai paveldėdavo iš tėvų. Tėvonijos paveldimumą garantavo paprotinė teisė, vėliau ir rašytinė teisė, tuo ji skyrėsi nuo beneficijos, kurios valdymas ir paveldėjimas buvo sąlyginis.

Tėvoniją sudarė feodalo žemė (domenas ir valstiečių skirtiniai sklypai).

Žemyninėje Vakarų Europoje tėvonijų atsirado iš turtingųjų bendruomenininkų alodo 8–9 a., Rusijoje – 9 a., Šiaurės ir Rytų Vokietijoje, Lenkijoje, Čekijoje – 11 a., Anglijoje – 11–12 amžiuje.

Didelių tėvonijų domenui apdirbti naudotas lažas. 11–13 a. plėtojantis prekybai ir vidaus kolonizacijai valstiečiams duotos žemės plotai padidinti, domenų – sumažinti, didinta duoklė ir mažintas lažas.

14–15 a. Vakarų Europoje atsirado tėvonijų be domenų (savininkas gaudavo iš valstiečių piniginę rentą). Vidurio ir Rytų Europoje 16–18 a. dėl antrosios baudžiavos laidos įsigalėjo vidutinės ir didelės tėvonijos, kuriose naudotas lažas.

Rusijoje 1714 ir 1731 įsakais tėvonijos ir vadinamosios pomestijos juridiškai sulygintos ir susiliejo į vientisą feodalinės žemėvaldos formą – dvarą.

Per 18 a. pabaigos–19 a. pradžios Europos revoliucijas tėvonijos panaikintos.

2271

Lietuvoje

Lietuvoje tėvonijos atsirado 12 a. antroje pusėje–14 a. iš bajorų alodo. Tėvoniją feodalas paveldėdavo iš tėvų. Sudarė feodalo žemė ir valstiečių skirtiniai sklypai. Joje dirbo tėvoniškiai. Nuo 14 a. vidurio tėvonijoms priklausę ir veldamai 15 a. tapo išnaudojamų žmonių svarbiausia kategorija. 14–15 a. bajorų tėvoninio paveldėjimo teisė virto feodaliniu įstatymu ir paplito visoje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje; laipsniškai siaurinama analogiška valstiečių teisė 16 a. pirmoje pusėje buvo panaikinta. Parduoti ar dovanoti tėvoniją bajoras galėjo tik visų giminaičių sutikimu; 15 a. 9 dešimtmečio pradžioje iš valdovo gavo teisę disponuoti 1/3 tėvonijos, o pagal Antrąjį Lietuvos Statutą (1566) – visa tėvonija.

16 a. antroje pusėje–18 a. tėvonija buvo ūkio svarbiausias tipas, paremtas lažininkų darbu.

Po 1795 didumai tėvonijų savininkų pripažintos Rusijos dvarininkų teisės.

683

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką