Tgras (arab. Nahr Dijlah, turk. Dicle Nehri; Nahr Dijla), upė Turkijoje ir Irake. Ilgis 1950 km, baseino plotas 375 000 km2.

Prasideda Turkijos pietryčiuose, Rytų Tauro kalnuose, Ergani kalnagūbryje. Teka daugiausia į pietryčius giliu slėniu per al Džaziros plynaukštę, aukštupiu apie 40 km eina Turkijos, Irako ir Sirijos siena. Žemiau Samarros teka aliuvine Mesopotamijos žemuma, labai meandruoja (yra senvaginių ežerų); ties Bagdadu apie 100 km teka beveik lygiagrečiai su Eufratu (mažiausias atstumas 40–50 km). Žemupys pelkėtas, suskyla į daug atšakų. Ties al Kurnos miestu susiliejęs su Eufratu sudaro Šatt al Arabo upę (ilgis apie 190 km; įteka į Persijos įlanką). Didžiausi intakai: Botanas, Chaburas, Zab al Kabiras, Zab as Saghiras, Dijala (kairieji). Tigro baseinas asimetriškas, nėra didesnių dešiniųjų intakų. Tigras vandeningiausias kovo–gegužės, nusenka rugpjūčio–lapkričio mėnesiais. Vidutinis debitas Bagdade 1540 m3/s (kitais duomenimis, 1236 m3/s, 1014 m3/s), didžiausias – 7520 m3/s, mažiausias – 288 m3/s. Žemiau Samarros Tigro vaga daug kur apsaugota pylimais.

Tigras Turkijoje

Upės vanduo naudojamas laukams (daugiausia datulinių finikų) drėkinti; yra daug kanalų (jungia su Eufratu, Tartaro tvenkiniu) ir užtvankų. Žemiau Bagdado Tigras netenka apie 80 % vandens (dėl garavimo, filtracijos, vandens naudojimo drėkinimui). Tigras laivuojamas nuo Bagdado, vandeningu sezonu – nuo Mosulo.

Pakrančių didžiausi miestai: Diyarbakıras (Turkija), Mosulas, Bagdadas, al Kutas, al Amara (Irakas).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką