toksiški santykiai
tòksiški sántykiai, nuodingi santykiai, kurie naikina aukos orumą, savigarbą, ją laužo iš pagrindų. Terminas toksiški santykiai vartojamas naudojant graikų kilmės žodžio toxicon – nuodai reikšmę, todėl lietuviškai būtų galima sakyti nuodingi santykiai. Santykiai, bendravimas tarp žmonių gali būti malonūs ir nemalonūs, naudingi ir nenaudingi, pastiprinantys, palaikantys arba gniuždantys, žeminantys. Žalingi, nuodingi, arba pagal plačiai paplitusį apibūdinimą toksiški, santykiai apima tokius žmonių tarpusavio bendravimo aspektus kaip pavojus, kenkimas, žala. Trumpai ir nedaug nuodingų santykių pakenkia mažiau nei ilgai besitęsiantys ir intensyvūs toksiški santykiai, nes jie pridaro ilgalaikės žalos žmonių sveikatai, orumui ir savivertei. Ilgainiui asmuo būna įtraukiamas į netinkamo bendravimo, tarpusavio elgesio, iškreipto realybės vaizdavimo pinkles, ima abejoti savimi, savo nuomone, požiūriais, vertybėmis. Patiriama kritika, pajuokos, menkinimas ir perdėtas taip besielgiančio asmens susireikšminimas, kontrolė, pyktis, bandymai parodyti savo galią gali įbauginti, priversti žmogų tarnauti kito asmens norams, paliepimams, tapti auka, prarasti savo nuomonę, nebepažinti savo poreikių. Toksiškus santykius yra sunku atpažinti ir įvardyti, sunku nutraukti, užbaigti ir iš jų pasitraukti. Kuo greičiau yra atpažįstamas esamų tarpusavio santykių ir bendravimo būdų nuodingumas, tuo greičiau ir tinkamiau asmuo gali mėginti keisti santykių pobūdį, arba, nepavykus nuo jų apsisaugoti, nutraukti netinkamą, žeidžiantį bendravimą su kitu žmogumi ar žmonėmis.
Nusistovėjęs netinkamas elgesys, aplinkiniams nepriimtinas, nemalonus bendravimo būdas, žeidžiantis, menkinantis, arogantiškas, kaltinantis kalbos stilius ir kiti nepagarbūs veiksmai kitų asmenų atžvilgiu tokį žmogų daro toksišką aplinkinių gerai emocinei savijautai ir sveikatai. Bendravimas su tokiu žmogumi kelia įtampą, nerimą, baimę, pyktį, dažnai yra žeminantis, nepagarbus, verčiantis kitus asmenis bendrauti tam tikru stiliumi, kuris jiems nėra malonus ir tinkamas, bet prie kurio jie būna priversti priprasti arba taikstytis. Jei tai vyksta ilgą laiką, susiformuoja ilgalaikiai netinkamo bendravimo modeliai, ir žmonės, kenčiantys nuo toksiškų santykių, iš toksiškų žmonių sulaukia mažai palaikymo, paramos, atjautos, supratimo, pagalbos. Vaikai, patyrę toksišką savo tėvų elgesį ir bendravimą, užaugę būna linkę jį kartoti. Tik atpažįstant tendencijas ir aktyviai keičiant netinkamus elgesio, nuostatų, požiūrių, bendravimo su artimaisiais ar visais aplinkiniais būdus gali rastis teigiamų pokyčių, tačiau retai kada jie būna greiti ar lengvi. Todėl deklaratyviai išsakomi toksiškai besielgiančio žmogaus pažadai retai būna įgyvendinami.
Toksiški žmonės, tiksliau – nuodingai kitų atžvilgių elgtis linkę žmonės dažnai būna linkę kitus žeminti, apkalbėti, tyčiotis, pernelyg kritikuoti, pajuokti, kaltinti, bauginti, meluoti, perdėtai kontroliuoti, o patys dažnai ir daug giriasi, puikuojasi, linkę būti godūs, arogantiški, teisuoliški, pavydūs, reguliuojantys, stokojantys pajautos, empatijos kitų žmonių atžvilgiu. Bendravimą su aplinkiniais jie linkę skirstyti ir vertinti pagal naudą ar sustiprintą savo pačių įvaizdį. Nutikus nelaimei jie nelinkę užjausti, padėti (kartais tai daro tik demonstratyviai – norėdami pasirodyti, pasipuikuoti). Tokie žmonės gali būti ne tik toksiški, bet ir pavojingi aplinkiniams, ne vien dėl to, kad jiems sugadina nuotaiką, žemina, bet ir dėl to, kad gali kenkti ar kovoti nesilaikydami orių, sąžiningų principų, etikos ar doros taisyklių. Jei bendravimas su tokiais žmonėmis net dedant pastangas negerėja, o nuodija sveikatą, santykius, savigarbą, rekomenduojama apsaugoti save, artimuosius, nustatyti griežtas ribas, pasiūlyti aiškias, priimtinas taisykles arba pasitraukti, nutraukti ir užbaigti kenkiančius, toksiškus santykius, nes toksiškai besielgiančio ir nesikeičiančio žmogaus asmenybė dažnai būna labai sutrikusi, o laukiami, žadami teigiami pokyčiai bendravime su aplinkiniais neįvyksta.
-nuodingi santykiai
3229