Turlojiškių pilkapynas

Turlõjiškių pilkapýnas yra Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje, Turlojiškių kaime (Jauniūnų seniūnija), tarp Musės upės ir Variekos ežero, į pietvakarius nuo kelio Maišiagala–Širvintos. Valstybės saugomas archeologijos objektas (nuo 2007). Pilkapynas datuojamas pirmo tūkstantmečio antra puse–antro tūkstantmečio pradžia. Netoliese yra žalvario laikų Turlojiškių senovės gyvenvietė ir Gudulinės šventvietė (Kukaveitis; manoma, kad čia buvo sudeginti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo palaikai).

Pilkapynas

Turlojiškių pilkapyno ženklas

Išlikusi nedidelė pilkapyno dalis, matoma tik 13 pilkapių. Sampilai yra 6–14 m skersmens, 0,4–1 m aukščio, dalis sulėkštėję, apardyti. Kitų pilkapių liekanos (kapai ir juos supę puslankio formos grioviai) slypi po žeme. 19 a. pilkapynas užėmė visą aukštumą tarp Musės upės šiaurėje ir Variekos ežero pietuose. 1945 vietos gyventojai nukasė kelis pilkapius. Apie 1958 didelė pilkapyno dalis buvo suarta ir apsodinta mišku. Apie 1960 per šiaurinę pilkapyno dalį nutiestas magistralinis dujotiekis su apie 40 m pločio proskyna. 20 a. 8 dešimtmetyje tiesiant automagistralę Vilnius–Panevėžys nukasta visa šiaurinė pilkapyno dalis. Centrinėje dalyje pastatyta sodyba.

Tyrinėjimai

Archeologai Turlojiškių pilkapyną tyrinėjo (daugiausia jo pietinę dalį) 2005 (vadovas Zenonas Baubonis), 2006 ir 2008 (vadovas V. Vaitkevičius), 2009 (vadovas Laurynas Kurila).

2005 archeologinių tyrimų metu aptikta degintinių kaulų ir keraminių šukių. 2006 nustatyta, kad 10 –11 a. kiekviename pilkapyje buvo įrengta po kelis kapus. Ištirtas vienas suardytas pilkapis (jame aptiktas degintinis kapas), dviejų sunaikintų pilkapių vietos. Į kapus buvo pridėta įvairių daiktų: peiliai, yla, verpstukas, ietigalis, iečių antgaliai (ne tik vietos kalvių darbo, bet ir atgabentų iš Skandinavijos), apyrankės, karoliai, galvos vainikas iš metalinių plokštelių. 2008 dujotiekio proskynoje suplokštėjusiame pilkapyje (sampilas apie 8 m skersmens, 0,3–0,5 m aukščio) aptiktas degintinis kapas (ištyrus rastus kaukolės kaulus nustatyta, kad jie yra apie 40 m. amžiaus moters), jame rasta žalvarinė lankinė segė trikampe kojele, geležinė yla, geležinė adata, titnago nuoskala (datuojami 5–6 amžiumi).

archeologiniai kasinėjimai Turlojiškių pilkapyne (2006)

2009 ištirti tiesiant dujotiekį apardyti du pilkapiai, aptikti keli degintiniai kapai, juose rasta degintinių kaulų, geležinė sagtis, žalvarinio žiedo fragmentas, nenustatytų geležinio ir žalvarinio dirbinių fragmentų (datuojami 5–7 amžiumi).

Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką