ūkis
kis, pavienio ekonominio subjekto, tam tikrais ryšiais susietų ekonominių subjektų grupės, kaimo, miesto ar kitos gyvenvietės, regiono, šalies, šalių grupės ar viso pasaulio vykdomos ekonominės veiklos, šiai veiklai naudojamų priemonių ir išteklių bei su ja susijusių ekonominių santykių visuma.
Ūkio sudėtinės dalys
Ūkis apima visus tam tikroje teritorijoje ar ekonominių subjektų grupėje vykstančius prekių gamybos ir paslaugų teikimo, jų mainų, paskirstymo ir vartojimo procesus, ekonominę veiklą vykdančias įmones, įstaigas, organizacijas ir fizinius asmenis, jų naudojamą žemę, pastatus, įrangą, transporto priemones, kitą turtą, žmonių darbą, žaliavas ir medžiagas, energijos, finansinius ir kitus išteklius.
Ūkį tiriantys mokslai
Ūkį ir jame vykstančius procesus daugiausia tiria ekonomikos mokslai.
Ūkis makroekonominiu lygiu
Makroekonominiu lygiu ūkis nagrinėjamas kaip šalies nacionalinis ūkis, kurio ekonominę būklę rodo BVP, nedarbo lygio, infliacijos, valstybės skolos ir kiti ūkio rodikliai, ar kaip šalių grupės, regiono, pasaulinis ūkis. Šalies, jų grupės, regiono, pasaulio ūkį sudaro gamybos, prekybos, vartojimo, investavimo ir kitais ekonominiais ryšiais susiję ūkio sektoriai, skiriami pagal subjektus (pavyzdžiui, namų ūkių vartojimas, bendrovių investicijos, valstybės ir savivaldybių valdžios institucijų išlaidos ir grynasis eksportas užsienio ekonominiams subjektams), ir ūkio šakos, skiriamos pagal vykdomos ekonominės veiklos rūšį (pavyzdžiui, kasybos, maisto, tekstilės pramonė, didmeninė ir mažmeninė prekyba, finansų ir draudimo veikla, švietimas, žemės ūkis, komunalinis ūkis, šilumos ūkis). Visų šalies ūkio šakų ekonominės veiklos rezultatų suma sudaro jos BVP (įvertinant BVP gamybos būdu). Pagal gamybinių santykių visuomenėje pobūdį dar skiriama natūrinis ūkis, prekinis, vergovinis, feodalinis, planinis, rinkos ūkis ir kita.
Ūkis mikroekonominiu lygiu
Mikroekonominiu lygiu ūkis nagrinėjamas kaip pavienių įmonių ir kitų organizacijų vykdomos ekonominės veiklos visuma, jos struktūrinės dalys – tam tikrų organizacijos padalinių vykdoma ekonominė veikla (pavyzdžiui, bendrovės pastatų, sandėlių, transporto ūkis), žemės ūkio veikla ir miškininkyste individualiai ar su partneriais besiverčiančių fizinių asmenų (ūkininkų) ūkiai, gyvenančių viename būste ir kartu naudojančių bendras pajamas ir turtą gyventojų namų ūkiai kaip galutiniai prekių ir paslaugų vartotojai ir gamybos veiksnių (žemės, darbo ir kapitalo) savininkai.
2708
ūkio sektoriai; ūkio šakos