uodegotieji varliagyviai

uodegótieji varliãgyviai (Urodela, Caudata), varliagyvių (Amphibia) klasės stuburinių gyvūnų būrys. 10 šeimų, žinomesnės – kampadančiai tritonai (Hynobiidae), slaptažiauniniai, ambistominiai, protėjiniai, sireniniai, salamandriniai, beplautės salamandros, amfiuminiai; 68 gentys, apie 770 rūšių, kurios sudaro apie 9 % visų varliagyvių rūšinės įvairovės. Paplitę daugiausia Šiaurės pusrutulio vidutinių platumų klimato juostoje, keletas rūšių aptinkama Šiaurės Afrikos vakarinėje ir Pietų Amerikos šiaurinėje dalyje. Lietuvoje gyvena 2 tritonų genties rūšys.

Kūnas iki 1,6 m ilgio (Japonijos gigantinės salamandros – Andrias japonicus). Uodega palyginti ilga, apvali arba paplokščia. Kojos trumpos, priekinės su 3–4, užpakalinės su 2–5 pirštais; kai kurių uodegotųjų varliagyvių kojos labai menkos (pvz., amfiumų) arba yra tik priekinė jų pora (pvz., sirenų). Kaktos ir viršugalvio kaulai nesuaugę. Akys mažos, kartais rudimentinės. Nėra vidurinės ausies ir būgnelio. Dantys smulkūs aštrūs. Pečių juostoje nėra raktikaulių ir kitų dengiamųjų kaulų. Šoninės linijos organus turi ne tik lervos, bet ir subrendę gyvūnai, jeigu jie visą laiką gyvena vandenyje. Kai kurie suaugę žemesnieji uodegotieji varliagyviai turi rudimentinę chordą. Stuburo slanksteliai amficeliniai (iš abiejų pusių įdubę) arba opistoceliniai (įdubę iš užpakalio). Yra trumpi viršutiniai šonkauliai. Peties lankas kremzlinis. Plaučiai menkai išsivystę, kartais redukuoti, dažniausiai kvėpuoja pro odą. Kraujotakos sistema primityvi.

europinė uolinė salamandra Hydromantes platycephalus

Dažniausiai gyvena vandenyje, kai kurie sausumoje. Plaukioja arba šliaužioja gyvatiškai vingiuodami kūną; kai kurie bėgioja arba šokuoja. Minta įvairių rūšių bestuburiais, žuvų ir kitų varliagyvių ikrais, smulkiais stuburiniais. Subręsta antrais–trečiais gyvenimo metais. Daugumos rūšių apvaisinimas vidinis, yra gyvavedžių. Jaunikliai turi išorines žiaunas ir iki keturių žiauninių plyšių. Kai kurie uodegotieji varliagyviai (pvz., sirenos, protėjai) ir suaugę turi lervos požymių. Yra rūšių, kurioms būdinga neotenija.

Iškastinių uodegotųjų varliagyvių randama nuo kreidos periodo.

-varliagyvis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką