užsienio investicijos
ùžsienio investcijos, užsienio kapitalo įdėjiniai į šalies ekonomiką šioje šalyje esančiam turtui įsigyti siekiant gauti pajamų ar pelno.
Užsienio investicijų rūšys
Tai užsienio fizinių ir juridinių asmenų ir užsienio valstybių investicijos į žemę, pastatus ir statinius, įrangą, transporto priemones, kitą ilgalaikį turtą, įmones, jų akcijas ir kitus vertybinius popierius, į teises naudotis žeme, vandeniu, gamtiniais ištekliais ir kitas turtines teises, intelektinę nuosavybę ir kitą turtą, išskyrus turtą, kuris pagal šalies įstatymus negali priklausyti užsieniečiams.
Būna tiesioginės ir netiesioginės, arba portfelinės, užsienio investicijos. Tiesioginės užsienio investicijos yra tokios, kai užsienio investuotojai siekia įgyti bendrovių, į kurias investuoja lėšas, veiklos kontrolę ir daryti įtaką jų valdymui arba plėtoja savo verslą šalyje turėdami ilgalaikių tikslų. Netiesioginės (portfelinės) užsienio investicijos vykdomos vertybinių popierių biržose perkant užsienio bendrovių akcijas ar kitą turtą, kai siekiama gauti pelno be esminės įtakos šių bendrovių veiklai, jų trukmė dažniausiai yra mažesnė kaip vieneri metai. Pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos klasifikaciją tiesioginės užsienio investicijos yra tokios, kai užsienio investuotojas įsigyja 10 % ar daugiau bendrovės akcijų, turinčių balso teisę, netiesioginės – kai įsigyjama mažiau kaip 10 % akcijų.
Tiesioginės užsienio investicijos vykdomos kuriant naujas įmones ar filialus (plyno lauko investicijos), steigiant bendrąsias įmones su vietos verslininkais, įsigyjant ar prisijungiant jau veikiančias bendroves, perkant papildomas akcijas įmonėse, kuriose užsienio investuotojams priklauso dalis akcinio kapitalo, reinvestuojant (reinvesticijos) užsienyje gautą pelną, teikiant paskolas bendrovėms, kurių kapitalas ar jo dalis priklauso užsienio investuotojams. Siaurąja prasme tiesioginės užsienio investicijos suprantamos kaip visiškai naujų įmonių kūrimas. Užsienio investuotojai gali įgyti galimybę daryti poveikį bendrovės valdymui ne tik pirkdami jos akcijas, bet ir sudarydami subrangos, valdymo sutartis, suteikdami franšizę, lizingą, licencijas.
Užsienio investicijų ekonominė svarba
Tiesioginės užsienio investicijos yra svarbus šalies ūkio integracijos į tarptautinę rinką rodiklis ir pasaulinės ekonomikos globalizacijos varomoji jėga. Investicijos užsienyje vykdomos siekiant įsitvirtinti naujose rinkose, gauti didesnį pelną nei kapitalo kilmės šalyje, pasinaudoti palankesnėmis verslo sąlygomis (pigesniais gamtiniais ištekliais ir darbo jėga, mažesniais mokesčiais, lankstesniu teisiniu reglamentavimu ir kita). Tokios užsienio investicijos padeda spartinti valstybių, į kurias investuojama, ekonominį augimą, kurti naujas darbo vietas, įdiegti naujas technologijas ir modernius vadybos metodus, stiprinti verslo ryšius su užsieniu, didinti eksportą, įgyvendinti didelius investicinius projektus, kuriems nacionalinio kapitalo nepakanka.
Siekdamos pritraukti užsienio investicijas ir konkuruodamos dėl jų valstybės taiko mažesnius bendrovių pelno, gyventojų pajamų, kitus mokesčius ir muitų tarifus, veiklą pradedančias bendroves atleidžia nuo mokesčių tam tikram laikotarpiui, steigia laisvąsias ekonomines zonas, teikia lengvatines paskolas ir paskolų garantijas, nemokamai suteikia žemę arba subsidijas žemei įsigyti, ekonominei infrastruktūrai sukurti, remia mokslo tiriamuosius darbus ir kita. Dėl užsienio investicijų t. p. didėja šalies priklausomybė nuo užsienio kapitalo ir mažėja jos ekonominis savarankiškumas, todėl privatizuojant strateginius ūkio objektus, valstybines monopolijas pirmenybė turi būti teikiama vietiniams investuotojams.
Tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje
Lietuvoje tiesioginės užsienio investicijos 1996 sudarė 1,4 mlrd. litų, 2000 – 8,3 mlrd., 2005 – 23,9 mlrd., 2011 – 38,1 mlrd. litų, 2018 – 15,5 mlrd. eurų. 2017 šalyje veikė 5683 užsienio investuotojai, kurie investavo į 3979 Lietuvos įmones. Daugiausia lėšų į Lietuvos ūkį iki 2018 pabaigos investavo Švedija (3,7 mlrd. eurų), Olandija (2,1 mlrd.), Estija (1,2 mlrd.), Vokietija ir Kipras (po 1,1 mlrd.), Lenkija (1,0 mlrd. eurų). Lietuva yra viena pirmaujančių Europos šalių pagal tiesioginių užsienio investicijų jos ekonomikoje didėjimą.
26,4 % visų tiesioginių užsienio investicijų sudarė investicijos į finansų ir draudimo veiklą, 18,2 % – į apdirbamąją pramonę, 13,7 % – į nekilnojamojo turto operacijas, 13,6 % – į didmeninę ir mažmeninę prekybą, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontą, 7,4 % – į informacijos ir ryšių paslaugas, 7,2 % – į profesinę. mokslinę ir techninę veiklą.
Lietuvos tiesioginės investicijos užsienyje
Lietuvos tiesioginės investicijos užsienio šalyse 2018 sudarė 3696,1 mln. eurų, iš jų Olandijoje – 711,2 mln. (Olandijoje dėl investuotojams palankios mokesčių sistemos daugiausia steigiamos turto valdymo bendrovės), Kipre – 637,3 mln., Latvijoje – 525,3 mln., Lenkijoje – 417,5 mln., Švedijoje – 374,0 mln., Estijoje – 301,3 mln., Airijoje – 229,0 mln. eurų (daugiausia lėšų Lietuva užsienyje investavo į finansų ir draudimo veiklą, profesinę, mokslinę ir techninę veiklą, didmeninę ir mažmeninę prekybą).
1583
-tiesioginės užsienio investicijos