Vakarų Azija
Vakar Ãzija, gamtinė sritis Azijos pietvakariuose, tarp Viduržemio, Juodosios, Raudonosios ir Kaspijos jūrų; apima Mažosios Azijos ir Arabijos pusiasalius, Mesopotamijos žemumą, Kaukazą, Armėnijos ir Irano kalnynus. Vakarų Azijos valstybės pateiktos lentelėje. Kartais Vakarų Azija dar vadinama Pietvakarių Azija, Priešakine Azija; geopolitine prasme siejama su Artimaisiais Rytais ir Viduriniais Rytais. Vakarų Azijos plotas apie 6,3 mln. km2. Apie 300 mln. gyventojų. Paviršiuje vyrauja kalnai (didžiausias aukštis – 5642 m; Elbrusas, Didžiajame Kaukaze) ir plynaukštės. Klimatas subtropinis ir tropinis, Viduržemio jūros pakrantėje – mediteraninis. Per metus iškrinta nuo mažiau kaip 100 mm (dykumose ir slėniuose) iki apie 3000 mm (kalnuose) kritulių. Didžiausios upės – Tigras ir Eufratas.
Ayn Athumo krioklys (Omanas)
Dirvožemiai pasiskirstę zonomis: pusdykumėse ir dykumose – smėlžemiai, pradžiažemiai, druskožemiai, sausose stepėse – kaštonžemiai, kalnuose – uolėtžemiai, jūrų pakrantėse – geltonžemiai.
Vyrauja pusdykumių ir dykumų kraštovaizdžiai, Mažosios Azijos pusiasalyje – sausosios stepės, Viduržemio, Juodosios ir Kaspijos jūros pakrantėse yra drėgnųjų subtropinių miškų ir krūmynų. Kalnuose ryškus vertikalusis zoniškumas.
Yra naftos ir gamtinių dujų telkinių (Persijos įlankos naftingasis baseinas – vienas didžiausių pasaulyje).
1
* integruojasi į Europos valstybių organizacijas
** Europos Sąjungos narė