Valstybinė darbo inspekcija
Valstýbinė dárbo inspèkcija, valstybės institucija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Sudaro administracija (Vilniuje) ir 5 teritoriniai skyriai. Vykdo nelaimingų atsitikimų darbe, profesinių ligų, darbuotojų saugos ir sveikatos, darbo teisės aktų pažeidimų prevenciją, kontroliuoja, kaip įmonėse, įstaigose, organizacijose laikomasi darbuotojų saugą ir sveikatą bei darbo santykius reglamentuojančių teisės aktų, konsultuoja darbdavius ir darbuotojus. Valstybinės darbo inspekcijos nurodymai ir reikalavimai privalomi darbdaviams ir darbuotojams. Valstybinė darbo inspekcija turi teisę už darbo įstatymų ir darbo saugos reikalavimų, darbo higienos ir kitų normų nesilaikymą įpareigoti pašalinti pažeidimus, uždrausti naudoti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų neatitinkančią darbo ar asmeninės apsaugos priemonę, reikalauti sustabdyti darbus, kurie kelia pavojų darbuotojų saugai ir sveikatai, surašyti teisės administracinio pažeidimo protokolą, nagrinėti to pažeidimo bylą ir priimti nutarimą skirti baudą. Vadovauja vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius (nuo 2016 pareigas eina Jonas Gricius).
darbo inspektorė tikrina statybose dirbančių asmenų dokumentus
1919 įsteigtas Darbo inspekcijos departamentas. 1990 prie Vyriausybės įsteigtas Darbų saugos departamentas 1992 pertvarkytas į Valstybinę darbo inspekciją ir Technikos priežiūros tarnybą. 1994 Valstybinė darbo inspekcija tapo Tarptautinės darbo inspekcijų asociacijos (įkurta 1972), 1995 – Europos Sąjungos ir asocijuotųjų šalių Vyriausiųjų darbo inspektorių komiteto (įkurtas 1995) nare.
Lietuvoje 2017 Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena įteisinta kaip atmintina diena (Tarptautinės darbo organizacijos iniciatyva Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena pirmąkart pažymėta 2001 04 28). Šia diena siekiama pabrėžti, kad negalima darbo laikyti visaverčiu, jei jis nesaugus, jei dirbant rizikuojama savo ar kitų sveikata bei gerove.
2271