valstybinis ekonomikos sektorius

valstýbinis ekonòmikos sèktorius, viešàsis sèktorius, šalies ūkio dalis, kuri apima valstybės ir savivaldybių vykdomą ekonominę veiklą, tenkinančią ne privačius, bet viešuosius interesus. Kitaip nei privačiame sektoriuje, didelė dalis valstybinio ekonomikos sektoriaus paslaugų gyventojams teikiama lengvatinėmis kainomis ar nemokamai, kad šios paslaugos būtų prieinamos visiems.

Sektoriaus struktūra

Valstybinį ekonomikos sektorių sudaro valstybės ir savivaldybių įmonės, įstaigos ir organizacijos, valstybės turtas, savivaldybių turtas. Valstybė ir savivaldybės daugiausia vykdo privačiam verslui nepatrauklią (pvz., reikalaujančią didelių investicijų ir atsiperkančią tik po daugelio metų, neefektyvią, nelabai pelningą ar net nuostolingą), bet socialiai reikšmingą ar būtiną valstybės valdžios funkcijoms vykdyti ekonominę veiklą: valstybės valdymo, krašto apsaugos, viešosios tvarkos palaikymo ir teisėsaugos, aplinkos, sveikatos, socialinės apsaugos, švietimo, mokslo, kultūros, viešojo transporto, pašto, komunalinių paslaugų, gelbėjimo tarnybų veiklą ir kita. Daugelyje šalių valstybinis ekonomikos sektorius t. p. apima strategiškai svarbias ūkio šakas, kurių perdavimas privatiems verslininkams (ypač užsieniečiams) pakenktų šalies interesams, pvz., naftos ir gamtinių dujų gavybą, karo pramonę, branduolinę energetiką, geležinkelių transportą.

Sektorius Lietuvoje

Lietuvoje valstybinis ekonomikos sektorius yra santykinai mažesnis nei išsivysčiusiose Vakarų šalyse. 2018 jame sukurta apie 20 % BVP, dirbo 30,8 % visų darbuotojų.

2687

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką