naftotiekis

vamzdýnų transpòrtas, vamzdnis transpòrtas, medžiagų gabenimas sandariu vamzdynu. Svarbiausia transporto rūšis gabenant naftą, gamtines dujas, geriamąjį ir nuotekų vandenį. Dar gabenama naftos produktai (benzinas, žibalas, dyzelinis kuras ir kita), amoniakas, etanolis ir kiti cheminiai produktai, akmens anglys, rūdos ir kita. Dujos tiekamos dujotiekiu, nafta – naftotiekiu, vanduo – vandentiekiu, nuotekos surenkamos ir išleidžiamos kanalizacija, kietos medžiagos gabenamos hidrauliniu transportu (kietų medžiagų dalelių gabenimas vandens srove) arba pneumatiniu transportu. Vamzdynų transportas būna išorinis ir vidinis. Išoriniu vamzdynų transportu naudojamasi tarp verslovių arba įmonių ir vartotojų, vidiniu – įmonėje, jos ceche, gyvenamajame ar visuomeniniame pastate.

Pagal ilgį ir naudojimo tikslą vamzdynų transportas gali būti technologinis (iki 1–3 km ilgio, sieja įvairius technologinius procesus toje pačioje įmonėje), pramoninis (iki 10–15 km, tarp vienos ekonomikos šakos įmonių) ir magistralinis (gali siekti 4000–5000 km, juo transportuojama nafta ir gamtinės dujos iš gavybos į perdirbimo ir suvartojimo vietas arba į jūrų uostus, kur šie kroviniai perkraunami į tanklaivius ir vežami toliau, o naftos produktai – iš naftos perdirbimo gamyklų į jų vartojimo vietas). Vamzdynų transportas sparčiai plėtojasi, nes yra pigiausia krovininio transporto rūšis (vežti juo skystuosius krovinius apie 3 kartus pigiau nei geležinkelių transportu), veikia bet kokiu metų laiku ir bet kokiomis oro sąlygomis, yra saugus ir ekologiškas (transportuojant nepatiriama krovinio nuostolių, avarijos yra labai retos), automatizuotas, vamzdynus galima tiesti ilgu nuotoliu bet kuria kryptimi trumpiausiu atstumu, t. p. ir po vandeniu. Vamzdynų transporto pagrindinis trūkumas – siaura specializacija, vienu vamzdynu gali būti transportuojami tik vienos rūšies kroviniai. Vamzdynų transporto įrenginiai dažniausiai naudojami chemijos, maisto, metalurgijos pramonėje, kasyboje, medicinoje, buityje, žemės ūkyje.

LIETUVOJE 2018 buvo apie 500 km naftotiekių, jais transportuota 13,2 mln. t žalios naftos ir naftos produktų. Magistralinių dujotiekių ilgis sudarė 2113 km, skirstomųjų – apie 8500 kilometrų. Vandentiekio tinklų ilgis sudarė daugiau kaip 12 400 km, kanalizacijos – daugiau kaip 8200 kilometrų.

vamzdynas

Lietuvos vamzdynų transportas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką