vandenyno vidurio kalnagūbriai

vandenýno vdurio kalnãgūbriai, povandeninių gūbrių sistema, ištisine grandine juosianti Pasaulinį vandenyną (Arkties, Atlanto, Indijos, Ramųjį vandenynus). Planetos reljefo didžiausia struktūra: ilgis daugiau kaip 60 000 km, plotis – 220–1500 km (kartais 2000 km), aukštis (nuo dugno) – 1–4 kilometrai. Kai kurios vandenyno vidurio kalnagūbrių viršūnės iškilusios virš vandens salų pavidalu (Islandijos, Azorų, Bouvet salos Atlanto vandenyne, Velykų, Sala y Gómezo salos – Ramiajame). Indijos ir Atlanto vandenynuose vandenyno vidurio kalnagūbriai tįso vidurinėje jų dalyje, Ramiajame ir Arkties – pakraščiuose.

Tektoniškai vandenyno vidurio kalnagūbriai yra aktyvi Žemės plutos juosta, kurioje vyksta litosferos plokščių išsiskyrimas – spredingas. Ašinė vandenyno vidurio kalnagūbrių zona – riftinis slėnis (grabenas, susidaręs tempiantis ir nutrūkstant Žemės plutai), kuriam būdingas tektoninių lūžių stipriai suskaidytas kalnuotas reljefas ir mažiau suskaidyti kalnagūbrių šonai.

Vandenyno vidurio kalnagūbriai – seismiškai ir tektoniškai aktyvi zona: vyksta žemės drebėjimai, antžeminis ir ypač povandeninis vulkanizmas, gausu išilginių ir skersinių (transforminių) lūžių, iš mantijos sklinda padidėjusios šilumos srautai (nuo 2–3 iki 8–10 Mcal/cm2s).

Vandenyno vidurio kalnagūbriuose paplitusios bazinės ir ultrabazinės uolienos, iš hidroterminių versmių išsiskiria ir kristalizuojasi sulfidinės rūdos su padidinta geležies, vario, cinko, sidabro, švino, aukso koncentracija.

2403

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką