vanlė (Vanilla), gegužraibinių (Orchidaceae) šeimos augalų gentis. Žinoma apie 70 rūšių. Vanilė paplitusi atogrąžų srityse.

Daugiametė žolė su 5–8 m ilgio laipiojančiu stiebu. Stiebas bambliuotas, su orinėmis šaknimis. Lapai dideli, mėsingi, su trumpu lapkočiu. Žiedai po kelis ar keliolika susitelkę į kekės pavidalo žiedynus. Apyžiedžio lapeliai balti, gelsvi, rausvi, rusvi ar žalsvi. Vaisius – ritiniška, sultinga, 10–20 cm ilgio neatsidarančioji dėžutė su smulkiomis sėklomis.

žydinti kvapioji vanilė

kvapioji vanilė

Auga atogrąžų miškuose, dažniausiai stiebais prisitvirtinusios prie medžių. Plantacijose auginamų vanilių žiedai apdulkinami dirbtinai – rankomis, kad užsimegztų vaisiai. Dažnai auginamos kvapioji vanilė (Vanilla planifolia), taitinė vanilė (Vanilla tahitensis), stambioji vanilė (Vanilla pompona). Daugiausia vanilės džiovintų vaisių išauginama (2011) Indonezijoje (3,5 tūkst. t), Madagaskare (3 tūkst. t.), Kinijoje (apie 1,4 tūkst. tonų). Išdžiovinti vaisiai būna rudi ar juosvi, vartojami kaip prieskoniai arba iš jų gaminamas eterinis aliejus, ekstraktai, gaunamas grynas vanilinas.

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką