Vanuatu konstitucinė santvarka

Vanuãtu konstitùcinė sántvarka

Aukščiausiosios valdžios institucijos

Pagal 1980 (priimta 1979) konstituciją Vanuatu – parlamentinė respublika. Valstybės vadovas – prezidentas, kurį 5 metų kadencijai renka rinkikų kolegija, sudaroma iš parlamento narių ir provincijų tarybų merų.

Įstatymus leidžia vienerių rūmų Parlamentas (anglų k. Parliament, prancūzų k. Parlement), jį sudaro 52 nariai, gyventojų renkami visuotiniais tiesioginiais rinkimais 4 metams pagal proporcinę rinkimų sistemą. Prie Parlamento veikianti Seniūnų nacionalinė taryba (sudaro vadai, išrinkti regioninių vadų tarybų) sprendžia problemas, susijusias su šalies papročiais ir tradicijomis, pataria vyriausybei kultūros ir kalbos klausimais.

Vykdomoji valdžia priklauso ministrui pirmininkui (renka Parlamento nariai; dažniausiai juo tampa Parlamente daugumą balsų turinčios partijos arba koalicijos lyderis) ir Ministrų Tarybai (skiria ministras pirmininkas iš Parlamento narių).

Vietos valdžia

Vietos gyventojai tiesioginiais rinkimais 4 metų kadencijai renka provincijų tarybas, vadovaujamas iš jų narių išrinkto mero.

Teismų sistema

Veikia Aukščiausiasis Teismas (pirmininką ir 3 teisėjus skiria prezidentas, pasitaręs su ministru pirmininku ir opozicijos lyderiu; 2 ar daugiau šio teismo teisėjų sudaro Apeliacinį teismą), magistratų, salų ar kaimų (pagal paprotinę teisę dažniausiai sprendžia ginčus dėl žemės) teismai.

Nacionalinė šventė

Nacionalinė šventė – liepos 30 – Nepriklausomybės diena.

2271

Vanuatu

Vanuatu gamta

Vanuatu gyventojai

Vanuatu partijos ir profsąjungos

Vanuatu ginkluotosios pajėgos

Vanuatu ūkis

Vanuatu istorija

Vanuatu švietimas

Vanuatu žiniasklaida

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką