vartotojų kainų indeksas
vartótojų káinų iñdeksas, statistinis rodiklis, rodantis vartojimo prekių ir paslaugų, kurias namų ūkiai įsigyja ir naudoja tiesiogiai savo vartojimo poreikiams tenkinti, kainų lygio vidutinį pokytį per tam tikrą laikotarpį (dažniausiai metus). Yra infliacijos pagrindinis rodiklis, naudojamas indeksuojant darbo užmokestį, pensijas, pašalpas (pajamų indeksavimas), mokesčius ir kitus dydžius atsižvelgiant į infliaciją.
Apskaičiavimas
Vartotojų kainų indeksas neapima gamybai, pelnui gauti, investicijoms skirtų prekių ir paslaugų kainų pokyčių. Vartotojų kainų indeksas apskaičiuojamas sudarant standartinį prekių ir paslaugų rinkinį, kurį per tam tikrą laikotarpį vidutiniškai perka vartotojas, – vadinamąjį vartotojo krepšelį. Vartotojo krepšelio sudėtis reguliariai peržiūrima pašalinant nebevartojamas ir įtraukiant naujas prekes bei paslaugas, keičiant statistiškai nustatytas jų vartojimo proporcijas.
Vartotojų kainų indeksą skaičiuojančios statistikos tarnybos informaciją apie prekių ir paslaugų mažmenines kainas gauna iš atrinktų prekybos ir paslaugų įmonių, o apie namų ūkių išlaidas įvairioms prekėms ir paslaugoms įsigyti – iš namų ūkių biudžetų tyrimų. Vartojimo prekės ir paslaugos suskirstomos į grupes įvertinant išlaidų kiekvienos grupės prekėms ir paslaugoms įsigyti lyginamuosius svorius bendrose namų ūkių išlaidose.
Vartotojų kainų indekso dydis nustatomas pasirinktais baziniais metais sudaryto vartotojo krepšelio vertę einamaisiais metais dalijant iš jo vertės baziniais metais ir gautą rezultatą dauginant iš 100. Jei vartotojų kainų indeksas yra didesnis kaip 100, šalyje vyksta infliacija, jei mažesnis kaip 100 – defliacija.
Lietuvoje
Lietuvoje 21 a. vartotojų kainų indeksas kasmet buvo didesnis kaip 100, išskyrus 2002, 2003 ir 2015, kai užfiksuota defliacija (vartotojų kainų indeksas atitinkamai buvo 99,0, 98,7 ir 99,1). Didžiausias vartotojų kainų indeksas buvo 2008 (108,5), 2017 jis sudarė 103,7, 2018 – 102,5.
2687
-vartotojo krepšelis