vartotojų teisės
vartótojų téisės, vartotojų interesus apimančių teisės normų visuma. Pagal tarptautinės ir nacionalinės teisės aktus vartotojai turi teisę savo nuožiūra įsigyti ir naudoti saugias, tinkamos kokybės prekes bei paslaugas, gauti teisingą ir visapusę informaciją valstybine kalba apie parduodamas prekes, teikiamas paslaugas, savo teisių įgyvendinimo ir gynimo tvarką, t. p. teisę į pažeistų teisių gynimą ir turtinės bei neturtinės žalos atlyginimą, ekonominių interesų apsaugą, švietimą vartojimo srityje, jungtis į vartotojų asociacijas ir kita.
Kasmet kovo 15-ąją minima Pasaulinė vartotojų teisių diena (Europos Sąjungoje ši diena vadinama Europos vartotojų diena), nuo 2023 ji įtraukta į Atmintinų dienų įstatymo (1997) atmintinų dienų sąrašą.
Lietuvoje prekių pirkimui ir pardavimui bei su jomis susijusioms paslaugoms, t. p. teikiamoms atlygintinoms paslaugoms taikomi Civilinio kodekso (2000, įsigaliojo 2001) reikalavimai. Vartotojų teisių gynimo įstatyme (1994, nauja redakcija 2001) nustatyta, kad vartotojų teisių apsauga įgyvendinama taikant prevencines priemones (ugdant, informuojant, konsultuojant vartotojus, atliekant tyrimus, rinkos priežiūrą ir kita), per civilinę, administracinę, baudžiamąją atsakomybę, ginant vartotojų teises teisme ir kitose institucijose. Vartotojų teises garantuoja valstybės (pvz., Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba) ir savivaldybių institucijos, vartotojų asociacijos.
Vartotojų teisių apsaugos politikos įgyvendinimo ir tobulinimo klausimais Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijai pasiūlymus teikia kolegiali patariamoji visuomeniniais pagrindais veikianti institucija – Vartotojų teisių apsaugos taryba. Ją sudaro už vartotojų teisių apsaugą atsakingų valstybės, vartojimo ginčus nagrinėjančių institucijų ir vartotojų asociacijų atstovai bei Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas, vadovauja Teisingumo ministerijos atstovas.
-vartotojo teisės
2271