Vatikano apaštališkasis archyvas

Vatikãno apãštališkasis archỹvas (lot. Archivum Apostolicum Vaticanum, it. Archivio Apostolico Vaticano), iki 2019 10 Vatikãno slaptàsis archỹvas (lot. Archivum Secretum Vaticanum, it. Archivio Segreto Vaticano), Vatikãno apãštališkasis slaptàsis archỹvas (lot. Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum, it. Archivio Segreto Apostolico Vaticano), viena didžiausių ir svarbiausių archyvinių dokumentų saugyklų pasaulyje. Priklauso popiežiui ir jo kurijai, lankytojai ribojami.

Fondai ir veikla

Vatikano slaptojo archyvo fondo pagrindą sudaro Romos popiežių ir Apaštalų Sosto ganytojiškos veiklos aktai bei dokumentai.

Archyve saugoma apie 630 archyvų rinkinių, iš viso apie 35 000 tomų, bendras lentynų ilgis – 85 kilometrai. Archyvo vertingiausią dalį sudaro 13–16 a. popiežių bulių registrai (Registra Vaticana ir Registra Lateranensia) ir apaštalinių institucijų pareigūnų dokumentų rinkiniai, 14–15 a. brevių registrai, Valstybės sekretoriato aktų kolekcija (nuo 16 a.), Romos kurijos ir daugelio nunciatūrų dokumentų nuoseklūs rinkiniai, Vatikano I susirinkimo ir Vatikano II susirinkimo medžiaga, garsiausių Romos ir pasaulio diduomenės šeimų archyvai, kiti fondai. Archyvas saugo labai svarbius Lietuvos istorijos dokumentus nuo 13 a. iki šių laikų – Lietuvos valdovų aktus, popiežių laiškų Lietuvos valdovams, vyskupams, didikams nuorašus, taip pat Lietuvos katalikų bažnyčios, valstybės ir kultūros istorijos dokumentus. Tyrėjai gali susipažinti su dokumentais iki popiežiaus Pijaus XI pontifikato pabaigos 1939 02. Nuo 2020 03 02 visuomenei prieinama ir prieštaringai vertinamo popiežiaus Pijaus XII 1935–1958 archyvinė medžiaga, susijusi su Antruoju pasauliniu karu.

Vatikano apaštališkajame archyve lankosi Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis princas Čarlzas (nuo 2022 Jungtinės Karalystės karalius Karolis III) su žmona Kamila (2017 04 04)

Archyvas turi Antspaudų restauravimo ir konservavimo, Konservavimo, restauravimo ir knygrišystės, Fotografijos ir reprodukcijos laboratorijas, Popiežiškąją paleografijos, diplomatikos ir archyvistikos mokyklą (įkurta 1884).

Archyvas nuo 1900 leidžia Collectanea Archivi Vaticani.

Istorija

Vatikano slaptasis archyvas įkurtas 1610, kai popiežius Paulius V popiežiaus institucijų ir Vatikano apaštališkosios bibliotekos archyvinę medžiagą sutelkė į vieną slaptojo archyvo rinkinį.

Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I įsakymu archyvo didelė rinkinių dalis 1810–1817 buvo išvežta į Paryžių, vėliau grąžinta. Vežiojant archyviniai rinkiniai smarkiai nukentėjo, prarasta daug vertingų dokumentų (pvz., pusė Vatikano bulių registro tomų).

1880 popiežius Leonas XIII Vatikano slaptajam archyvui suteikė Romos kurijos centrinio archyvo statusą ir 1881 pirmą kartą atvėrė jį mokslininkams.

2019 10 popiežius Pranciškus paskelbė, kad archyvas pervadinamas Vatikano apaštališkuoju archyvu atsisakant žodžio slaptasis, vienu metu jame gali dirbti 60 tyrėjų.

Archyve dirbę Lietuvos tyrėjai

Iš Lietuvos archyve yra dirbę kunigai V. Gidžiūnas, P. Jatulis, P. Rabikauskas, J. Stakauskas, J. Totoraitis, istorikas Z. Ivinskis, filosofas B. Kuzmickas ir kiti.

2271

Vatikano archyvas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką