vekselinis kreditas
vekselnis kredtas, kredito forma, kai imdamas paskolą skolininkas išrašo, perleidžia ar įkeičia kreditoriui vekselį.
Dažniausiai yra trumpalaikis (1–6 mėnesiams), jį daugiausia teikia prekių tiekėjai pirkėjams (komercinis kreditas) ir komerciniai bankai, kitos kredito įstaigos savo klientams. Pagrindinis privalumas – maža palūkanų norma.
Bankai vekselinį kreditą teikia diskontuodami (diskontas) vekselius ar išduodami paskolas, kurios garantuojamos skolininkų įkeičiamais vekseliais. Diskontuojant vekselį bankas sumoka vekselyje nurodytą pinigų sumą (atskaičius diskontą už laikotarpį, likusį iki vekselio išpirkimo termino) jo turėtojui, o šis perleidžia bankui vekselį ir savo reikalavimo teisę apmokėti vekselį suėjus jame nurodytam terminui. Diskontavimo operacija įforminama indosamentu, juo visos teisės pagal vekselį perduodamos naujam savininkui (vekselių indosamentų skaičius neribojamas). Įkeičiant vekselį bankas suteikia klientui paskolą (ji dažniausiai sudaro 60–90 % vekselio sumos), garantuojamą įkeistu vekseliu, o paskolą grąžinus klientas vekselį atgauna.
Bankinis vekselinis kreditas aprūpina bankų klientus trumpalaikėmis apyvartinėmis lėšomis, pagreitina kapitalo ir prekių apyvartą bei skatina prekybos plėtrą.
Lietuvoje 1919–1940 vekselinį kreditą įvairiomis formomis teikė bankai, savitarpio kredito draugijos ir kitos kredito įstaigos, vekselinis kreditas buvo jų aktyvinių operacijų svarbiausia rūšis.
2529
vekselis