Veld
Veld (Fèldas, Vèldas), plynaukštės Afrikos pietuose (Pietų Afrikos Respublikoje, Lesote ir Svazilande), tarp Drakeno kalnų ir Kalahario įdubos; Pietų Afrikos plokščiakalnio pietinė dalis. Skiriama Aukštasis (ištįsęs išilgai Drakeno kalnų tarp Oranės ir Olifantso vidurupių; paviršiaus vidutinis aukštis 1200–2000 m), Vidurinis (tarp Vaalio žiočių ir Olifantso aukštupio; 1000–1200 m), Krūmuotasis (tarp Witwatersrando ir Waterbergo kalnagūbrių; apie 900 m) ir Žemasis (tarp Waterbergo kalnagūbrio ir Limpopo vidurupio; 300–800 m) Veldas.
Plynaukštės susidariusios iš nuosėdinių (smiltainių ir skalūnų; Aukštasis Veldas), vulkaninių (Vidurinis ir Krūmuotasis Veldas), kristalinių (granitų, gneisų, skalūnų; Žemasis Veldas) uolienų. Paviršius pakopomis žemėja iš pietryčių į šiaurės vakarus.
Klimatas subtropinis ir tropinis. Per metus iškrina nuo 350–500 mm (šiaurėje) iki 900 mm (pietuose) kritulių.
Per Veldą teka Oranė, Vaalis ir jų intakai, prasideda Limpopo ir jo dešinieji intakai.
Iš dirvožemių vyrauja verstžemiai, kalciažemiai.
Savanų, retmiškių, aukštikalnių stepių ir pievų augalija; Krūmuotasis Veldas apaugęs kserofitiniais krūmais.
Žemutiniame Velde auginama kukurūzai, vilnamedžiai, tabakai. Veisiami galvijai. Yra akmens anglių, deimantų, geležies rūdos, aukso, platinos, urano ir kitų spalvotųjų metalų rūdų telkinių.
Krugerio nacionalinis parkas ir kiti nacionaliniai parkai. Vredefort krateris įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą (2005).
-Aukštasis Veldas; -Vidurinis Veldas; -Krūmuotasis Veldas; -Žemasis Veldas