Vengrijos ordinas „Už nuopelnus“

Veñgrijos òrdinas „Už nuopelnus“ (vengrų k. Magyar Érdemrend), Vengrijos Respublikos valstybinis apdovanojimas, teikiamas šalies ir užsienio piliečiams už išskirtinę veiklą vengrų tautos labui, šalies vystymosi skatinimą, jos interesų gynimą ir universalių žmogiškųjų vertybių puoselėjimą.

Laipsniai ir teikimas

2006 Lietuvos prezidentui Valdui Adamkui įteiktas Didysis kryžius su grandine ir aukso žvaigžde (Prezidento Valdo Adamkaus archyvas)

Ordinas turi 2 rūšis – civilinę ir karinę (skiriasi tik kryžiaus rėmelio bei kaspino spalva: už civilinius nuopelnus – žalia, už karinius – raudona). Asmenų apdovanojimui gauti kandidatūras teikia Vengrijos vyriausybė. Antrą kartą būti apdovanoti šiuo ordinu asmenys gali pretenduoti ne anksčiau kaip po 10 metų. Prezidentas apdovanoja piliečius per valstybines šventes – kovo 15-ąją (Nacionalinė diena) ir rugjūčio 20-ąją (Šventojo Stepono diena). Apdovanojant Vengrijos piliečius taikomos kvotos – ne daugiau kaip 15 Didžiųjų, 35 – Didžiųjų komandoro, 70 – Komandoro, 140 – Karininko ir 280 – Riterio kryžių. Vengrijos ordino Už nuopelnus Didžiuoju kryžiumi su grandine ir aukso žvaigžde iki 2023 buvo apdovanota daugiau kaip 40 šalių vadovų.

Istorija

Įsteigė Vengrijos regentas M. Horthy 1920 06 14. Ordinas (1939) turėjo 3 rūšis – civilinę, karinę (su sukryžiuotais kalavijais) ir karo meto nuopelnų (su laurų vainiku), 6 laipsnius (Didysis kryžius su Šventąja Vengrijos karūna, Didysis, Didysis komandoro, Komandoro, Karininko ir Riterio kryžiai) ir 3 žemesnio rango kryžius (Nuopelnų aukso, Nuopelnų sidabro, Nuopelnų bronzos kryžiai).

1946 Vengrijoje įsigalint komunistiniam režimui buvo panaikinti senieji ordinai, apdovanojimų sistemoje liko tik Vengrijos ordinas Už nuopelnus. 1949 šaliai pasivadinus Vengrijos Liaudies Respublika buvo pakoreguotas ordino pavadinimas, statutas bei pakeista ordino išvaizda. Ordinas atkurtas 1991 – grąžinta prieškarinė išvaizda, pavadinimas pakeistas į Vengrijos Respublikos ordinas Už nuopelnus (po 2011 grįžta prie ankstesnio pavadinimo). 1991–2011, kai po Otto von Habsburgo mirties šeima grąžino Vengrijos valstybei teises į dinastinį Karališkąjį šventojo Stepono ordiną (dabar vadinamas Vengrijos šventojo Stepono ordinu ir yra aukščiausias valstybinis apdovanojimas; iki 2023 dar nebuvo teiktas), ordinas Už nuopelnus buvo aukščiausias šalies apdovanojimas. 2000 šalies apdovanojimų sistema buvo papildyta Vengrijos ordino Už nuopelnus specialiuoju laipsniu – Didžiuoju kryžiumi su grandine ir aukso žvaigžde. Šis ordinas skiriamas tik už civilinius nuopelnus ir teikiamas tik užsienio valstybių vadovams.

1999 Lietuvos prezidentui Valdui Adamkui įteiktas Didysis kryžius (Prezidento Valdo Adamkaus archyvas)

Apdovanoti lietuviai

1931 Vengrijos ordino Už nuopelnus Didžiuoju kryžiumi buvo apdovanotas Lietuvos pasiuntinys Berlyne V. Sidzikauskas (atstovavo Lietuvos interesams ir Vengrijoje), 1933–34 Didžiuoju komandoro kryžiumi – generalinio štabo pulkininkas J. Lanskoronskis ir diplomatas E.Turauskas, 1939 Komandoro kryžiumi – Švietimo ministerijos generalinis sekretorius Kazimieras Masiliūnas.

1999 05 Lietuvos prezidentui V. Adamkui įteiktas Vengrijos ordino Už nuopelnus Didysis kryžius, 2006 09 – Didysis kryžius su grandine ir aukso žvaigžde. Vengrijos ordinu Už nuopelnus yra apdovanota Lietuvos pareigūnų, Riterio kryžius 2006 įteiktas fotografui P. Normantui.

-Nuopelnų Vengrijos Respublikai ordinas

1764

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką