Verglijus, Publijus Vergilijus Maronas (Publius Vergilius Maro) 70 pr. Kr.Mantuja 19 pr. Kr.Brindisi (palaidotas Neapolyje), žymiausias romėnų poetas. Mokėsi Italijos šiaurėje, vėliau Romoje, Neapolyje. Buvo studijavęs matematiką, išmanė mediciną, domėjosi filosofija.

Vergilijus su Eneidos raštų ritiniu, apsuptas mūzų (3 a. mozaika iš Villa in Sousse, Nacionalinis muziejus La Bonde, Burgundijos administracinis regionas)

Pirmieji poezijos bandymai, kuriuose ryšku neoterikų įtaka, išliko rinkinyje Vergilijaus priedas (Appendix Vergiliana). Vykstant pilietiniam karui 42 metais prieš Kristų buvo laikinai konfiskuota Vergilijaus tėvonija. Sielvartas netekus pragyvenimo šaltinio pavaizduotas eilėraščių rinkinyje Bukolikos (Bucolica 39 prieš Kristų, lietuvių kalba 1971, 1975), sudarytame iš 10 hegzametru parašytų dialogo ir monologo formos eilėraščių. Daugumos eilėraščių veikėjai yra piemenys, gyvenantys jaukios, žmogui palankios ir su juo tvirtai susijusios gamtos prieglobstyje, sąlygiškame fantazijos krašte Arkadijoje. Jie dalijasi naujienomis, šnekučiuojasi, kivirčijasi, bet dažniau varžosi, kuris gražiau padainuos. Dažna dainų tema – meilė. Eilėraščiai primena bukolinę Teokrito kūrybą, bet juose atsispindi ir Romos gyvenimo aktualijos, jos intelektualų rūpesčiai ir džiaugsmai, diskusijos filosofijos klausimais. Didaktinės žemės ūkio tema parašytos poemos Georgikos (4 knygos 29 prieš Kristų, lietuvių kalba 1971, 1975, 1984, 1997) 1 knygoje dėstomi laukininkystės patarimai, knyga 2 skirta sodininkystei, knyga 3 – gyvulininkystei, knyga 4 – bitininkystei. Poema nėra agronomijos vadovėlis – už valstietiškų patarimų slypi noras pamokyti žmogų suvokti gyvenimo prasmę, surasti tikrąjį kelią, joje šlovinama Italija – gražiausia ir jaukiausia šalis. Vergilijus teigia, kad žmogus turi gyventi pagal pasaulio tvarką, ją geriausiai atitinka natūralus kaimiečių gyvenimas, priklausantis nuo ciklinės metų laikų kaitos ir žvaigždžių padėties danguje.

Svarbiausio veikalo – herojinio epo Eneida (12 knygų, parašyta 29–19 prieš Kristų, lietuvių kalba 1967, 1989) pagrindinis veikėjas – kilmingas ir narsus trojėnas Enėjas. Graikams įžengus į Troją ir pradėjus ją niokoti, dievų įsakytas Enėjas su daugeliu tėvynainių pasitraukė iš miesto, pasistatė laivus ir leidosi ieškoti protėvynės, iš kurios buvo atkeliavęs miesto įkūrėjas Ilas. Atvykusius į Italiją ir ten apsistojusius trojėnus vienos italikų gentys priėmė svetingai, kitos buvo pasiryžusios išvyti, todėl antroji epo pusė kupina mūšių ir kovos vaizdų. Trojėnams sumišus su vietiniais gyventojais iš jų kilo daug garsių romėnų giminių. Epas pasakoja apie romėnų genties kilmę, bet Vergilijus visą laiką mąsto apie ateitį – būsimą galingą Romos imperiją. Patekęs į anapusinį pasaulį Enėjas pamato Romos karvedžių, garsių valstybės veikėjų sielas, o dievo Vulkano nukalto jo skydo vaizdai rodo ateities įvykius: po kelių šimtų metų gimsiančius Romulą ir Remą, sabinių pagrobimą, Katilinos sąmokslą, Aktijo mūšį ir kitus. Epas šlovina romėnų tautos ištvermę, galybę, ištikimybę savo papročiams ir gyvensenai. Vergilijaus kūriniai turėjo įtakos vėlesnių laikų bukolikų, pastoralių, epų ir dramų kūrėjams.

273

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką