verslas
veslas, ekonominė veikla, kurią vykdant kuriamos vartotojams reikalingos prekės bei paslaugos siekiant gauti pelną. Asmenims, kurie organizuoja ir valdo verslą (verslininkams), verslas yra nuolatinis pragyvenimo šaltinis.
Verslas skiriasi nuo samdomojo darbo tuo, kad tai savarankiška veikla, vykdoma naudojant savo kapitalą, gebėjimus, žinias, laiką, kitus ekonominius išteklius, dažnai ir kitų žmonių darbą bei kapitalą, rizikuojant ištikus nesėkmei prarasti investuotas lėšas. Verslo pajamos kur kas labiau nei samdomųjų darbuotojų darbo užmokestis svyruoja dėl kintančios ekonominės aplinkos: palankiomis sąlygomis jis teikia didelį pelną, nepalankiomis – didelius nuostolius.
Verslas dažniausiai organizuojamas steigiant įmonę ar kitą juridinį asmenį, bet smulkusis ir vidutinis verslas gali būti ir individuali fizinio asmens veikla nesteigiant juridinio asmens, pavyzdžiui, veikla pagal verslo liudijimą, ūkininko ūkis (dar verslo organizavimas). Verslo subjektai dažniausiai specializuojasi vykdyti tą ekonominę veiklą (pavyzdžiui, mažmeninės prekybos, maisto pramonės, finansinių paslaugų), kuri labiausiai atitinka jų savininkų polinkius ir gebėjimus.
Verslo svarbiausia problema – suderinti prekių gamybą ir paslaugų teikimą su jų pardavimu, turimus ekonominius išteklius ir gebėjimus panaudoti taip, kad veiklos rezultatai turėtų paklausą visuomenėje, kitaip verslas nebus sėkmingas.
Rinkos ekonomikoje verslas yra ekonominės veiklos pagrindinė forma, pelno nesiekiančios organizacijos (valstybinės, savivaldybių, visuomeninės) vykdo tik tokią veiklą, kuri verslui nepatraukli dėl nepakankamo pelningumo ar labai didelio investicijų poreikio.
2517