verslo inkubatorius
veslo inkubãtorius, inkubãtorius, verslo paramos įstaiga, kurios pagrindinis tikslas – padėti pradedantiesiems verslininkams ir neseniai veikiančioms smulkiojo ir vidutinio verslo įmonėms įgyvendinti verslo idėjas, įsitvirtinti rinkoje.
Verslo inkubatorių veikla
Verslo inkubatoriai padeda naujoms įmonėms sumažinti riziką pradiniu jų veiklos laikotarpiu, sukurti naują produktą ir efektyvią gamybą pagal turimą idėją, ugdyti verslumą (ypač jaunimo, moterų), kurti naujas darbo vietas, didinti konkurencingumą. Verslo inkubatoriaus patalpose veikia daug įmonių (vidutiniškai dvejus-trejus metus, po to išsikelia ir pradeda veikti savarankiškai), joms lengvatinėmis sąlygomis nuomojamos patalpos, įranga, teikiamos konsultacinės, verslo planavimo, buhalterinės, teisinės, rinkodaros, interneto, biuro, mokymų ir kitos paslaugos, padedama gauti investicijų ir paskolų.
Pagal paskirtį verslo inkubatoriai būna gamybiniai (daugiausia sprendžia užimtumo didinimo, verslumo skatinimo problemas) ir technologiniai (daugiausia skatina pažangių technologijų ir inovacijų diegimą, naujų produktų kūrimą).
Verslo inkubatorių veikla dažniausiai finansuojama iš valstybės, savivaldybių biudžetų arba juos remia universitetai, kolegijos, pramonės įmonės, fondai. Daugelis verslo inkubatorių veikia mokslo ir technologijų parkuose.
Istorija
Pirmasis verslo inkubatorius įkurtas 1959 Batavijoje (Niujorko valstija, Jungtinės Amerikos Valstijos). Verslo inkubatoriai ypač išpopuliarėjo 20 a. 9–10 dešimtmečiais, kai juos pradėta steigti informacinių ir kitų naujų technologijų verslo plėtrai remti. 1985 pasaulyje veikė 70, 1992 – daugiau kaip 470, 1995 – daugiau kaip 1100, 21 a. – daugiau kaip 9000 verslo inkubatorių (daugiausia Jungtinėse Amerikos Valstijose, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje).
Verslo inkubatoriai Lietuvoje
Lietuvoje verslo inkubatoriai yra viešosios įstaigos, kurios veikia vienos apskrities ar kelių savivaldybių teritorijoje ir kurių savininkė ar viena dalininkių yra valstybė arba savivaldybė.
Verslo inkubatorius jame veikiančioms įmonėms mažesnėmis nei rinkos kainomis nuomoja patalpas (pirmaisiais metais teikiama 75 %, antraisiais – 50 %, trečiaisiais – 25 % nuomos mokesčio dydžio nuolaida), techninę ir biuro įrangą, teikia verslo informacijos, konsultacijų, kvalifikacijos kėlimo ir mokymo, biuro, korespondencijos priėmimo, interneto, reklamos, buhalterinės apskaitos ir kitas paslaugas, rengia parodas, pristatymus, tarpininkauja ieškant investuotojų, verslo partnerių, gaunant paskolas, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, valstybinę ir kitą finansinę paramą. Verslo inkubatoriai remia fizinius asmenis, turinčius idėjų ir norinčius pradėti savo verslą, įsigijusius verslo liudijimą, neseniai (iki trejų metų) veikiančias mikroįmones ir mažas įmones.
Klaipėdos universiteto verslo inkubatoriaus pastatas
Sprendimą dėl įmonės priėmimo į verslo inkubatorių priima jo dalininkų susirinkimas, įvertinęs įmonės verslo planą. Į verslo inkubatorius pirmiausia priimamos įmonės, kurių veikla skatina naujų darbo vietų kūrimą, kurios turi originalių idėjų, gamina eksportui tinkamus produktus, teikia vidaus rinkai paklausias ar didelės pridėtinės vertės prekes ir paslaugas, įgyvendina mokslinius išradimus, technologines inovacijas.
Pirmasis verslo inkubatorius (Kauno verslo inkubatorius prie Kauno technologijos universiteto) įsteigtas 1998.
2023 šalyje veikė Kauno universiteto regioninis, Kazlų Rūdos, Šiaulių, Telšių apskrities verslo inkubatoriai. Verslo inkubatoriai veikia ir mokslo ir technologijų parkuose, universitetuose (Klaipėdos universiteto verslo inkubatorius, Vytauto Didžiojo universiteto verslo inkubatorius Vilniaus universiteto technologinio verslo inkubatorus Saulėtekio slėnyje ir kiti).
2708