viẽšbutis, įmonė, teikianti laikino apgyvendinimo paslaugas, pirmiausia turistams. Viešbučiai dažniausiai veikia dideliuose miestuose, kurortinėse vietovėse ar šalia automagistralių.

Viešbutis turi turėti ne mažesnį už nustatytą minimalų skaičių kambarių (numerių) svečiams, pavyzdžiui, Lietuvoje – ne mažiau kaip 10 vienviečių ir (ar) dviviečių kambarių, su įranga nakvynės, higienos, maitinimo ir poilsio poreikiams tenkinti.

Viešbučių ūkis

viešbutis Nhow Amsterdam RAI Amsterdame (2019, architektūrinė bendrovė OMA)

Pagal apgyvendinimo vietų skaičių viešbučiai skirstomi į mažus (mažiau kaip 100 vietų), vidutinius (100–500) ir didelius (daugiau kaip 500). Specifinės viešbučių rūšys – svečių namai (privatūs namai, kurių savininkai nuomoja svečiams kambarius), moteliai, hosteliai (suteikia pigią nakvynę daugiaviečiuose kambariuose be papildomų patogumų, dažniausiai jaunimui, studentams, šalia autobusų ir geležinkelio stočių nakvojantiems keliautojams).

Viešbučių paslaugos

Be apgyvendinimo, viešbučiai teikia svečiams kasdienio kambarių valymo ir tvarkymo, dažniausiai ir maitinimo paslaugas (pusryčius arba dviejų–trijų kartų maitinimą per dieną). Didesniuose viešbučiuose taip pat veikia restoranai ir barai, konferencijų, renginių centrai, sporto salės, baseinai, kazino, kitos paslaugų įmonės.

Viešbučių paslaugų kokybė diferencijuojama pagal klientų pajamas ir poreikius, amžiaus grupes, kelionės tikslus ir kita, ją apibūdina viešbučiui suteiktas įvertinimas pagal penkių žvaigždučių skalę (suteikiamas pagal kambarių ir svečiams teikiamų paslaugų įvairovę, kokybę ir kainą, aptarnaujančio personalo skaičių ir kvalifikaciją, teritorijos ir patalpų suplanavimą, įrangą, technines charakteristikas ir kitus kriterijus).

Vienos žvaigždutės kategoriją atitinka pigūs viešbučiai, kur visi kambariai yra vieno tipo, su minimaliu paslaugų rinkiniu (į jį ne visada įeina kasdienis kambarių tvarkymas), dviejų – ekonomiški, su vieno-dviejų tipų kasdien tvarkomais kambariais, trijų – vidutinės klasės, su įvairių tipų kambariais (vienviečiais, dviviečiais, šeimyniniais ir kitais, kurių kiekviename yra televizorius, minibaras ar šaldytuvas, tualetas, dušas) ir standartiniu papildomų paslaugų rinkiniu (pavyzdžiui, skalbykla, treniruoklių salė, baseinas), keturių – aukštos klasės, su papildomomis specialiomis paslaugomis (pavyzdžiui, kelių barų ir restoranų, konferencijų salių, lošimo namų), penkių žvaigždučių – prabangūs liukso klasės viešbučiai, kuriuose atsižvelgiama į visus kliento norus ir teikiamas ypač platus išskirtinių paslaugų rinkinys (pavyzdžiui, daugelio kambarių apartamentai su patarnautojais, golfo klubas, sraigtasparnių aikštelė).

Burdž al Arabo viešbutis Dubajuje

Istorija

Pastatų atvykstantiems asmenims laikinai apsistoti būta jau senovės Romoje. Vidurinių amžių užeigos namuose virš smuklės būdavo ir vietų miegoti, 16 a. jau įrenginėti ir atskiri kambariai. 19 a. pradžioje Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose pastatyti pirmieji specialūs viešbučių pastatai. Juose (be 50–200 gyvenamųjų kambarių) buvo valgomieji, banketų, poilsio kambariai, priėmimo vestibiulis; išorė dekoruota portikais, kupolais, fasadai aptaisyti marmuru, kitomis medžiagomis, įdiegta daugelis technikos naujovių (dujinis, elektrinis apšvietimas, telefonai). 20 a. pirmoje pusėje paplito daugiaaukščiai viešbučiai su vidiniais kiemais, aplink juos abipus koridoriaus išdėstytais kambariais. 20 a. raiškesnės architektūros viešbučiai: Mauna Kea Beach Hotel Havajuose (1962, architektūros bendrovė Skidmore, Owings & Merrill), Hilton Budapešte (rekonstruotame 13 a. vienuolyne, 1978, architektas B. Pintéris), Camino Real Ixtapoje (Guerrero valstija, Meksika; 1981, architektas R. Legorreta), Fragrant Hill Resort Hotel prie Pekino (1982, architektas I. M. Pei).

Seniausias veikiantis viešbutis pasaulyje – Nishiyama Onsen Keiunkan (viena seniausių pasaulio įmonių, įkurtas 705 prie karštųjų versmių Hajakavoje, Jamanaši prefektūra, Japonija), didžiausi – First World Hotel (Genting Highlands kurorte Malaizijoje, 7351 kambarys) ir The Venetian Las Vegas (Las Vegase, 7117 kambarių).

Viešbučiai Lietuvoje

viešbutis Italija Vilniuje (1901; dabar Radisson Blu Royal Astorija)

viešbutis Radisson Blu Hotel Lietuva Vilniuje

Lietuvoje iki 19 a. pabaigos viešbučių funkcijas atliko užvažiuojamieji namai ir smuklės. 19 a. pabaigoje–20 a. pradžioje pastatyti pirmieji viešbučiai Vilniuje (Žoržo Gedimino prospekte, dabar pastate parduotuvės; Italija, dabar Radisson Blu Royal Astorija). 20 a. antros pusės–21 a. pradžios raiškesni viešbučiai: Lietuva Vilniuje (dabar Radisson Blu Hotel Lietuva, 1983, architektai A. Nasvytis ir V. Nasvytis), Klaipėda Klaipėdoje (dabar Amberton Klaipėda, 1986, architektas A. G. Tiškus), Karališkoji rezidencija Birštone (architektas L. Vaitys, su kitais, 2007), Kempinski Hotel Cathedral Square Vilniuje (buvusiame Telegrafo pastate, 2012, rekonstrukcijos architektas G. Šernius, su kitais).

2302

-svečių namai; -hostelis

viešbučių ūkis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką