Vilniaus universiteto Zoologijos muziejus
Vlniaus universitèto Zoològijos muziẽjus, seniausias mokslinis zoologijos muziejus Lietuvoje. Yra Vilniuje. 2023 muziejus turėjo apie 270 000 eksponatų.
stuburinių ekspozicija (Vilniaus universiteto Zoologijos muziejus)
Muziejus sistematizuoja, aprašo ir katalogizuoja turimas gyvūnų eksponatų rūšis, tyrinėja jų biologinę, zoogeografinę, evoliucinę, istorinę ir kultūrinę vertę. Vertingiausia kolekcijos dalis – Lietuvos gyvūnų kolekcijos (nuolat pildomos nauja medžiaga), t. p. mokslinės kolekcijos ir istoriškai ar kultūriškai svarbūs eksponatai (pvz., rojaus paukščiai iš 1772–75 D. Kuko ekspedicijos). Gyvūnai grupuojami sistematinėmis grupėmis (sudaromi rinkiniai) ir kartu gali priklausyti tam tikrų žmonių vardinėms kolekcijoms (pvz., V. Podėnienės lervų kolekcija, R. Kazlausko ir G. Švitros drugių kolekcijos, G. Vaitiekūno žinduolių kolekcija, K. Tyzenhauzo paukščių kolekcija, R. Rakausko amarų kolekcija, S. Podėno uodų kolekcija). Bestuburių kolekciją sudaro koralai, voragyviai, vabzdžiai, moliuskai ir kitos bestuburių gyvūnų grupės. Įdomi gintaro inkliuzų kolekcija, kurioje pateikiamos pirmą kartą aprašytos naujos vabzdžių rūšys.
Stuburinių kolekciją sudaro žuvų, varliagyvių ir roplių, paukščių ir žinduolių iškamšos, griaučiai, mirkiniai ar džiovintos dalys. Nedidelė fosilijų kolekcija. Muziejaus t. p. turi su juo susijusių knygų, straipsnių ir kitų mokslinių darbų, plakatų, A. Levicko nuotraukų ir negatyvų rinkinius, kai kurių mokslininkų rankraščių rinkinių. Zoologijos muziejus papildomas naujais eksponatais, kuriuos Vilniaus universiteto mokslininkai surenka ekspedicijose ar nuperka arba muziejui dovanoja kolekcininkai ir gamtininkai. Gyvūninius konfiskatus muziejui perduoda Lietuvos muitinė. Muziejus bendradarbiauja su kitais Lietuvos ir užsienio šalių zoologijos muziejais, draugijomis ir mokslininkais, kolekcininkais. Zoologijos muziejus yra atviras iš anksto užsiregistravusiems lankytojams, vykdomos įvairios edukacinės veiklos.
bestuburių ekspozicija (2016, Vilniaus universiteto Zoologijos muziejus)
Istorija
Pirmosios žinios apie įvairius ir gausius gamtos rinkinius – Kristupo Radvilos kolekcija, kurios kai kurie eksponatai yra išlikę iki šių dienų. Zoologijos muziejaus pradžia siejama su 1773–94 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vyriausiojoje mokykloje veikusiu Gamtos istorijos kabinetu. Vietinės faunos eksponatų – mirkinių (pvz., žalčio, angies, gluodeno ir kitų) – atsiradimas siejamas su J. E. Giliberto veikla. 1787–1824 Gamtos istorijos kabinetu rūpinosi S. B. Jundzilas (tuo metu kabinetas buvo perkeltas į pastatus esančius Sereikiškių parke). Anatomijos kabinete (1774 įkūrė J. Briotė) laikyti L. H. Bojano surinkti zootomijos rinkiniai 1806 buvo perkelti į Anatomijos teatro patalpas Vilniaus imperatoriškajame universitete. Iki 1821 L. H. Bojanus su pagalbininkais – Heinrichu Laupmanu ir Fidelijumi Brunneriu – surinko 2000 gyvūnų pavyzdžių. 1827–38 zoologijos ir zootomijos rinkinius prižiūrėjo profesorius E. K. Eichvaldas, vėliau iki 1841 – jo mokinys K. Miramas.
1842 Rusijos imperijos valdžiai uždarius Vilniaus medicinos-chirurgijos akademiją dauguma rinkinių buvo išvežta į Kijevo universitetą. 1855 E. Tiškevičius įsteigė Vilniaus senienų muziejų, į jį buvo perkelti senieji gyvūnų ir jų dalių rinkiniai. 1865 Vilniaus senienų muziejus buvo uždarytas, dauguma eksponatų išvežta į Rusiją, likę buvo perduoti Vilniaus viešajai bibliotekai, kurioje daug svarbios medžiagos sunyko, nes nebuvo tinkamų sąlygų saugoti tokias ekspozicijas. Atkūrus Stepono Batoro universitetą likę rinkiniai ir eksponatai 1922 sugrąžinti jo Matematikos ir gamtos mokslų fakultetui. Iš pradžių buvo planuota eksponatus perkelti į atskirą pastatą Z. Sierakausko gatvėje ir ten įkurti savarankišką Gamtos istorijos muziejų, tačiau dėl finansinių problemų šie planai liko neįgyvendinti. Muziejaus eksponatai buvo perkelti į dabartines Vilniaus universiteto Didžiosios aulos patalpas.
Gamtos istorijos muziejus buvo atidarytas 1931 05 10 ir turėjo 2 skyrius – didaktinį ir mokslinį. Pasak J. Prüfferio, vėliau eksponatai buvo išskirstyti katedroms: zoologiniai eksponatai perduoti Zoologijos ir lyginamosios anatomijos katedrai, geologiniai – Geologijos, augalai – Botanikos katedrai. Zoologijos muziejus pradėjo veikti Gamtos mokslų fakulteto Zoologijos katedroje. Sovietmečiu Zoologijos muziejus lankytojams buvo uždaras, tačiau mokslinė medžiaga jame buvo kaupiama.
2016 Zoologijos muziejus perkeltas į Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centrą.
3274
-zoologijos muziejus; -VU zoologijos muziejus